Mesajı Okuyun
Old 25-02-2012, 19:01   #1
garani

Varsayılan nafaka davasına karşılık açılan boşanma davası

Sevgili meslektaşlar ve hukukla ilgili arkadaşlar.Sizinle paylaşmak istediğim konu belki mesleki olarak cok da tecrübeli değilim ama garibime gitmiş olup sizin görüşlerinize ihtiyacım var.Müşterek haneyi haklı olduğunu iddia eden kadın müşterek haneden ayrılıyor.Akabinde ali yardıma başvurup vekili aracılığı ile tedbir nafakası davası açıyor.Tebligatı alan müvekkil bana danışıyor ve bizde karşı dava olarak boşanma davası açıyoruz.Kadının avukatı daha esasa cevap süresi içerisinde HMK ilgili maddesi gereği tefrik isteyip(ki yersiz bir talep)dosyaların ayrılmasını istiyor.İlk duruşmada ben tarafların aynı olduğunu,usul ekonomisince davaların beraber yürütülmesi gerektiğini ve bir nafaka durumu olacak ise boşanma sonucunda da nafakaya hükmedileceğini ve davaların birlikte yürütülmesini savunuyoruz.Dosya hakımı kabul ediyor ve delillerimizi bildirmek üzere süre veriyor ki delillerimizi bildiriyoruz.benim 2 tane tanıgım bu arada talimatla dinleniyor ve bu sırada yanı 14/02/2012 tarihinde evi terk eden kadın adli yardımdan görevlendirilen avukat arkadasım aracılığı ile maddi,manevi ve nafaka talepli boşanma davası açıyor ve yeni bir esasa kaydediliyor.Sonuç kısmında dosyaların birleştirilmesini talep ediyor.Dilekçe ekinde adli yardım formunu da ekleyip(ki adli yardım formu tedbir nafakası davası içindi)tarafımıza tebliğ ediyor.Şimdi biz davamızda davalı-karşı davacıyız.Yeni açılan davada ben ne yapmalıyım?Aklım karıştı sizlerin fikirlerine ihtiyacım.Saygılar...