Mesajı Okuyun
Old 23-02-2012, 11:52   #1
Av.Hatice Sarıbardak

Varsayılan Ecrimisil alacağında bizzat kullanma veya kiraya verme şartı var mıdır?

Herkese İyi çalışmalar;
Yakın bir zaman önce müvekkilin miras hissesi olan ve davalının oturduğu g. menkulle ilgili ecrimisil alacağı davası açtım.Dava konusu taşınmaz bir avlu içinde iki tane yapının olduğu bir yer.Yapılardan birisinin mülkiyetinin müvekkile ait olduğu daha önce mahkeme kararı ile tespit edilmiş,karar kesinleşmiş.Diğeryapı iki katlı ve 2. katında davalı oturmakta.Bu konularda uyuşmazlık yok.
Karşı taraf cevap dilekçesinde iki katlı yapının 1. katının ve mülkiyeti müvekkile ait olduğu tespit edilen diğer yapının boş olduğunu,kullanılmadığını,kiraya da verilmediğini bu sebeple bu kısımlar için ecrimisil istenemeyeceğini ileri sürmüş.
Ecrimisil talep edilebilmesi için hukuki anlamda semeresi olan bir yer olması,intifadan men koşulunun gerçekleşmesi yeterli ve davalının bu yerleri kullanmaması ve kiraya verip kira geliri almaması ecrimisil ödemeyeceği anlamına gelmemeli diye düşünüyorum.Düşüncemi destekleyen Yargıtay Kararı ve konuyla ilgili yorumlarınızı çok acele bekliyorum,teşekkürler...