Mesajı Okuyun
Old 22-02-2012, 13:10   #5
Av.Ömer Güntay

Bugün itibariyle, Bakırköy Adliyesinde idim. Otoparka yakın olduğu için vatandaş girişinden girdim. Burada da vatandaş girişi ayrı tutulmuş. Polis ve avukat girişi olarak bir giriş koridoru mevcut. Kırmızı-beyaz bir tabela da cama yapıştırılmış: "Polis ve Avukat Girişi" şeklinde. Bir cihaz falan da yok bu girişte. Kimliğinizi gösterip geçiyorsunuz. Ve yapılanmadan belli ki, bu girişin nihai hali bu artık...

Avukat Girişine gelince: Orada bir cihaz var ama şu anda gayrifaal. Kimliğinizi gösterip geçiyorsunuz... Ne olacağını gözlemlemek gerekir. Bir şey olmadan aksi yönde yorum yapmak, benim düşünüş tarzıma uymuyor... Çok, muhatap endeksli ve belki de olmayacak şeyi konuşarak akıllara düşürmek gibi birşey...

Önce gözlem, teşhis, niteleme, fotoğrafı doğru çekme; sonra yorum ve çözüm olmalıdır. Gayrısına katılmıyorum.

Şimdi, evleviyet kuralı , genel girişten geçerken hiçbir aramaya tabi tutulmayan avukatın, "avukat girişinden" geçerken de tutul(a)mayacağını icab ettirir. Mevcut durumda, buna güven ve inan ile düşünmemiz ve yazmamız gerekir.

"Şimdilik" yorumum ve bakışım bu minvaldedir. Gözlemim değişirse yorum ve önerim de değişir.

"Ezmânın tagayyürü, ahkâmın tagayyürünü ilzam eder." diye bir söz vardır. Zamanla bir değişiklik olursa, hükmümüzü değiştiririz.

Saygılar.