Mesajı Okuyun
Old 16-02-2012, 19:46   #1
Avukat_A.K.

Varsayılan Hatalı icra takibi

Öncelikle herkese iyi akşamlar..

Kıdem tazminatına ilişkin bir davanın kısmen kabul ve kısmen reddine karar veriliyor. Ve sözkonusu kararı icraya koyuyorum. Kararda aynen şu ibare yer alıyor : (Davanın devamı esnasında davalının ölmesi nedeniyle mirasçılar davaya dahil ediliyor) "Davanın kısmen kabul ve kısmen reddiyle, .....TL nin ... tarihinden itibaren mevduata uygulanacak en yüksek faiz oranıyla dahili davalılardan VERASET İLAMINDAKİ HİSSELERİ ORANINDA MÜŞTEREKEN VE MÜTESELSİL TAHSİLİNE.."

Şimdi sorun şu ki; kararda hem veraset ilamındaki hisseleri oranında diyor hem de müteselsilen. Ben de veraset ilamındaki hisseleri oranında diyerek icra takibi başlatıyorum. Müteselsilen ibaresi takipte yer almıyor. 1 er pay sahibi olan 3 kişi ödeme yapıyor. Ama kalan 9 paya sahip kişi ödeme yapmıyor. Ve tahsil kabiliyeti de yok gibi görünüyor. Bu durumda icra takibinin açılmasında sizce bir hata var mı? Kararda geçen ibareden ben yanlış bir anlam çıkararak hatalı bir takip mi başlatmış oluyorum. Eğer ki öyleyse bu halde avukatın sözkonusu icra takibi dolayısıyla disiplin ve cezai anlamda bir sorumluluğu olur mu? Ve bu takipte tüm mirasçıları da toplam borçtan müteselsil olarak sorumlu tutmamızın bir imkanı var mı?

Yanıt veren ve ilgilenen meslektaşlarıma şimdiden teşekkürlerimi ve saygılarımı sunarım.