Mesajı Okuyun
Old 11-02-2012, 20:34   #26
Hak Hukuk

Varsayılan Tek Vekaletname ile

Sayın Saltık, ilginize teşekkürler. Tek vekaletnamede 3 avukatın tayin edilmesinin özel bir nedeni yok. Her üç avukat arasındaki –şifai iç- ilişkide, davayı hangi avukat yürütürse yürütsün, elde edilecek ücret üç eşit hisse şeklinde paylaşılacaktır, anlaşma bu şekilde. Fakat neticede olay yukarıda belirttiğim şekilde gelişiyor.
Sonradan başka avukat tayin edilmesi ve ilamda adı yazılı avukatın hakları hususunda çok verimli bir tartışma zirde sürmekte, zevkle izliyoruz; katkıda bulunanlara sağolun, varolun diyoruz.
Acaba işin içine sonradan –resmi şekilde- giren avukata karşı, ilamda yazılı avukatın haklarının sınırı nedir?
--İcra Müdürlüğünün –tek vekaletname sözkonusu olsa bile-yine de bildirim yükümlülüğü var mıdır? Nihayetinde arzettiğim -ek- olayımızda dosyaya ayrı bir vekaletname sunulmuş değildir.
--Bildirim yükümlülüğünün –icraca- ihlal edildiği hallerde,ilamda adı yazılı avukatın alacaklıya, icra dosyasından parayı alan avukata başvurup, “dosyadaki vekalet ücreti bana aittir. Bu ücret, müvekkilin başka bir borcuna mahsup edilemez, onun iflas masasına giremez, parayı dosyadan alan avukat ta bunu geri vermekle yükümlüdür. Çünkü dosyaya sonradan katılmıştır” deyip her ikisine karşı dava açabilir mi?
-- İlamda adı yazılı olup icra takibini de tek başına açmış olan avukat, borçluya dönüp, “İcra Müdürlüğü bana haber vermediğinden, müvekkilime karşı olan haklarımı kullanamadım, bir hafta içerisinde harekete geçemedim. İkimizin de ortak temsilcisi-elçisi sayılan İcra Müdürünün gösterdiği ihmal size de sirayet eder, hakkım olan vekalet ücretinin bana verilmemesinden hala siz de sorumlusunuz “ diye ona karşı dava açabilir mi? Saygılarımla