Mesajı Okuyun
Old 07-02-2012, 18:13   #44
janveljan

Dikkat şairin dediği gibi "ironiden anlamayan nesle aşina değiliz"

Alıntı:
Yazan irfan_emrah
İstanbul Barosu siyasi olayların avukatlığıyla bu kadar uğraşacağına, avukatların haklarını savunmak için avukatlık yapsa keşke. Barolar ve TBB'nin avukatın karşında olmaktan başka yaptıkları birşey yok. Meclisin yarısı avukat. Baronun en iyi verdiği hizmet su. Başkada bir artısı olmadı bana şuana kadar. ( Verdiğim aidatla çok rahat bir sene su alabilirim oda ayrı bir konu )Şuan sorgulama için bir zorunluluk yok ancak bir sonraki aşama bunları zorunlu hale getirip dosya başı 20 TL almak. Yakında icra müdürlürleri UYAPtan kendiniz sorgulayın diye sorgu taleplerimizi reddetmeye başlarsa şaşırmayın. Ben daha mesleğin başında olan genç bir avukatım. Tam işlerimi yoluna koydum derken asgari ücretin altındaki alacaklar için ihtar işi çıktı. Çekten hapis kalktı. Yeni başlayan bir avukatın icra takibinden başka bir yolla para kazanması çok zor. Ancak bu işin bu hale gelmesini sağlayanlarda, bence bakanlık değil biz avukatlarız. Duruşmada hakime itiraz ettiği için hakkında hakim tarafından tutanak tutulan ve itirazında haklı olan bir meslektaşımıza, duruşma salonundaki 10 avukattan hiçbiri destek olmuyorsa, sorunu kendimizde aramak gerek. Ben dışardayken olan olayı öğrendiğimde avukat haklarını aradım ama oradandan birileri gelene kadar iş işten geçti. Baromuz kimseden görüş almadan siyasi konularda görüş bildiriyor. En son bayan bir stajyer avukatı başörtüsü yüzünden staj eğitime almadılar. Bu kararda ne bana nede başka bir avukat arkadaşımıza danıştılar. Uzun lafın kısası avukatlar olarak aramızda birlik olmadığından, barolarımız avukatların sorunlarını bırakıp siyasi işlerle uğraştığından, bize dayatılanlarla yüzleşmekten başka bir çaremiz yok. Şu konuda bile bazı meslektaşlarımız uygulamayı savunmakta. Birisi abartmış ve işi vatan millet sakarya edasıyla savunmuş. Bu sistemin yapılmasını ben istemedim. Yapanlar gerçekten denildiği gibi ceplerinden paralar harcıyarak bu işi yaptılarsa ( buna inanmam mümkün değil ) Allah onlardan razı olsun. UYAP'ın kuruluş amacı adaleti hızlandırmak. Amaç buysa bu ücretler niye. Ben kurum avukatlığı yapıyorum. Bir dosya için 20 TL ödeyeceğim. Ancak bu parayıda kurumdan alamayacağım aşikar. 180 TL vekalet ücretini 200 yaptılar onu geri almaya çalışıyorlar sanırım . Aşağıda yukarıda anlattıklarıma örnek bir yazı var ve avukatları nankörlükle suçlamış ve teşbihte hata olamdan avukatları kümesteki kaza benzetmiş Sayın meslektaşımız. Son lafada dikakt edin lütfen "Siz daha iyi bilirsiniz" demiş sayın bürokratlara. Hakimlerimize savcılarımıza, icra müdürlerimize ve memurlarımıza "siz daha iyi bilirsiniz" dediler üstatlarımız uzun zaman ve halen demekteler. Üstatlarımızın bu lafı yüzünden ben mahkeme salonunda hakim karşısında ayakta durmak zorunda kaldım ve kalıyorum. Bu laf yüzünden "avukatlara güven olmaz birşey bilmezler" cümlelerini duydum. Hakimler ve savcılar gibi bende hukuk okudum. Hukuk fakültesinde bana gösterilmeyipte onlara gösterilen ders veya konu olmadı. Ama bu duruma bizleri getiren malasef bizler olduk. Ben genede bu lafları eden meslektaşıma hakkımı helal ediyorum. ( Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu diyeceksiniz ) Herkese iyi çalışmalar

Alıntı:
Yazan janveljan

Alıntı:
Bazı meslektaşlar UYAP’ın biz avukatlara paralı olmasına tepki göstermişler.Yok efendim bu sistemden yararlanmak sırf biz avukatlara neden ücretliymiş, sorgulama başına 5. TL ücret mi olurmuş, taksimetre bile daha düşük yazıyormuş, davaların en az giderle ve mümkün olan süratle sonuçlandırılması anayasanın emri değilmiymiş vesaire vesaire..

Bu tepkiler bence son derece yanlış.Arkadaşlar lütfen kendimize gelelim.Bakanlık bürokratı arkadaşların şevkini kırmak onları gücendirmek mi istiyorsunuz ,yapmayın allaaşkına.
Bu Uyap siteminin ne güçlüklerle ne maliyetlerle kurulduğunun farkında değilmisiniz. Bu sistemin sizin vergilerinizle sizden yapılan harç,haraç vesair kesintilerle mi yapıldığını sanıyorsunuz.Bu Uyap sistemi bu Mernis sistemi pırıl pırıl birer vatansever olan bu bürokrat arkadaşların her ay maaşlarından yaptıkları kesintilerle kuruldu.Tüm bu yazılımlar, Bilişim altyapısı,binlerce sörvır bu vatan evlatlarının fedakarane uğraşları sonucu dişlerinden tırnaklarından arttırdıkları birikimlerle oluşturuldu.Bunun görün lütfen, bu kadar vefasız olmayın.

bu arkadaşlar tüm bu sistemi kendi ceplerinden, gerektiğinde çoluk çocuklarının nafakasından kesip arttırdıkları birikimlerle kurdular… Eee haliyle ortaya bi fatura çıkacak dimi ama.Adamlar o kadar yatırım yapmış mikemmel bi sistem kurmuşlar karşılığını almasınlar mı yani.Üç otuz kuruş harcayıp köşeye kasap dükkanı açan kasap kuşbaşını size bedavaya mı dağıtıyor ?!!! Kasap Mahmut edendi tacir, ticareti biliyor da adalet bakanlığımızın değerli bürokratları ticaretten bihaber mi yani… Yapmayın etmeyin.

Şimdi benim asıl belirtmek istediğim nokta, bu bürokrat arkadaşlara güzel hizmetlerinden ötürü önce uzun uzun teşekkür edip şükranlarımı sunduktan sonra nacizane bi tavsiyem olacak. Gerçi ben bi avukat olarak ticareti kendileri kadar iyi bilemem. Ama şu sorgu başından alınan 5 TL bi gözden geçirilemez mi.Zira bi dosyadan 4 değişik sorgu yapsanız ediyor 20.TL. Esasen bu fevkaladenin fevkinde hizmet için 20 TL sı da az ama, acaba diyorum biraz indirim yapılıp ta sürümden kazanılsa olmaz mı ?. Kıymetli bürokrat arkadaşlar teşbihte hata olmaz ama biliyorsunuz kümesteki kazı kaçırmadan, küstürmeden yolmak lazım. Şüphesiz i siz daha iyi bilir ve takdir edersiniz.

Saygılarımla kümesteki gariban ve kendi halinde bi avukaz.

Değerli meslektaşım selamlar, ben yukarıda alıntı yaptığınız yazının sahibi janveljan.

Adalet bakanlığının Uyap’ı avukatlara paralı yapmasını kinayeli bir dille eleştirdiğim yukarıdaki yazımın sizi oldukça sinirlendirdiği anlaşılıyor.

Saygıdeğer genç meslektaşım yazınızdan anladığım kadarıyla koskoca Uyap sistemini Adalet Bakanlığı’nda çalışan memur bürokratların maaşlarından,çoluk çocuklarının nafakalarından artırdıkları birikimlerle ceplerinden kurduklarına inandığınıza göre oldukça “naif” bir arkadaşımız olmalısınız.
Umarım bu naifliğinizi ömrünüzün sonuna kadar muhafaza edersiniz.

Değerli genç meslektaşım, naiflik iyi bir haslettir, ancak bir avukatta bulunması en gerekli hasletlerden biri bence “okuduğunu anlama” hasletidir.

Şimdi sizden istirhamım, öfkelenerek alıntı yaptığınız yazımı salim kafayla bir daha okumanız.

Belki bu okumanızda yazımda,

-Adalet Bakanlığı’nın adaleti ticari bir iş gibi görüp kar elde etmeye çalışmalarını,

-Bakanlıkta çalışan bürokratların bu sistemi sanki kendi ceplerinden kurmuşçasına, maliyetini avukatlardan fahiş ücretlerle çıkarmaya çalışmalarını,

-Dosya başına 20 TL’ yi bile aşacak fahiş sorgulama ücretleriyle avukatları çok ve kolay para kazanan yolunacak bir kaz gibi görmelerini kinayeli(ironik) bir dille eleştirdiğimi anlarsınız.

Bir avukatın adalet bakanlığının bu akıllara ziyan, avukatları yolunacak kaz gibi gören uygulamasını desteklemesi hak vermesi düşünülebilir mi ?

Anlaşılan hukuk sohbetleri forum alanına yazdığım yazıların üstüne kırmızı harflerle "Bu yazı eser miktarda ironi (kinaye) içermektedir.Yazıyı okurken bu akılda tutulmalı yerli yersiz suçlamalarda bulunulmamalıdır” gibi bir uyarı eklemek gerekecek.Belki admin bu konuda bir çözüm bulabilir.

Son olarak başka bir forumda aynı konu hakkındaki görüşlerimi daha önce paylaşmıştım. Bu konudaki kinaye içermeyen gerçek görüşlerim aşağıdaki gibidir.

Alıntı:
yuhh ki ne yuh !
Alıntı:
Alıntı:
Yazan AV.ORHAN DOĞAN

Sayın Doğan;

Avukat Portalın kullanımının UYAP’a getirdiği yükü azaltmak için hizmetin gereksiz kullanımının engellenmesinin gerektiği ve ücret alınmasının gereksiz kullanımları azaltacağı Gerekçelerinden hareketle Bakanlığımız ile Türkiye Barolar Birliği arasında varılan mutabakat neticesinde avukatların Avukat Portalı üzerinden vekili oldukları dosya bilgilerine erişim gibi temel hizmetlerin dışında kalan, dosya içerisindeki evrakları görüntüleme,mazeret dilekçesi,genel safahat bilgisi sorgulama, MERNİS, Tapu, SGK gibi dış sistemlerden yapılacak sorgulama hizmetlerinden ücret alınmasının uygun olacağı 05.07.2011 tarih ve 2011/424 sayılı Bakanlık Oluru uygulamaya geçilmiştir.iyi günler dileriz.
bana uyap portal 'dan gelen mailin cevabı

Yuhhh koca bir yuhh.!!, Cevap mailini biraz önce okudum hala şoktayım.

Adamlar açık açık “bu avukatlar Avukat portalı gereksiz kullanıyor, bu da Uyap’a yük getiriyor. Ne yaptıysak bu boş işlerle uğraşan sistemi gereksiz kullanan avukatları engelleyemedik bizimde aklımıza ücret alırsak bunların çil yavrusu gibi dağılacağı geldi,şöyle kallavi sorgulanma ücretleri alalımda hizmetten yararlanamasınlar bizde rahat edelim dedik.” diyor.

Yani bu sorgulamaların avukatlara ücretli hale getirilmesinin, finansman ihtiyacı,kamu harcamalarına katılım vesaire gibi dayanaksız da olsa bir gerekçesi yok, olay bizi yıldırıp sistemin dışına atarak sistemi daha hızlı çalıştırmak.

Adamların aklına gerekli alt yapı desteğini arttıralım, sörvırları çoğaltalım, hizmetin kalitesini artıralım, mümkün oldukça çok avukatın sisteme girmesini sağlayalım bu sayede yargı hizmetleri hızlansın gereksiz masraflar azaltılsın, çağımız bilişim çağı demek gelmiyor.

Be adam elin gavuru facebook diye twitter diye sistemler kurup bütün dünyada milyarlarca insana kesintisiz tıkır tıkır hizmet sunuyor. Bu Mernis, AKS, TAKBİS gibi online sistemler 70 milyon insana hizmet sunabiliyor da birkaç bin avukat sistemden yararlanmaya başlayınca mı senin Uyap sistemin iflas ediyor. 3- 5 bin avukatı sistemin dışına atarak bilişim altyapını bu sayede mi düze çıkartacaksın. Bulduğun yegane çözüm bu mu ?

Anladığım kadarıyla bu dış sorgulamaların dışında yakında dosyalarımızdaki evrakları görüntülemeyi dosyalarımızdaki değişiklikleri (Safahat) sorgulamayı da ücretli yapacaklar.Tam deli dumrul mantığı.

Yahu bunlarla uğraşacağınıza açık açık “biz avukatların bu sistemlerden yaralanmasını istemiyoruz, avukat portalı kapattık” deyin olsun bitsin.Bu sayede Uyap sisteminiz kurtulmuş olur.Siz Adalet Bakanlığından Milli Eğitim Bakanlığına geçerseniz de Okulları kapatır bakanlığı tıkır tıkır işletirsiniz.

Tüm bunlardan daha vahimi cevapta “ücret alınmasının gereksiz kullanımları azaltacağı Gerekçelerinden hareketle Bakanlığımız ile Türkiye Barolar Birliği arasında varılan mutabakat neticesinde bu kararı aldık” deniyor. Barolar birliği başkanı bu AĞIR SUÇLAMAYA karşı derhal bir açıklama yapmalı.Bir açıklamaları varsa tabi !

janveljan

saygılarımla,