Mesajı Okuyun
Old 06-02-2012, 23:15   #43
irfan_emrah

İstanbul Barosu siyasi olayların avukatlığıyla bu kadar uğraşacağına, avukatların haklarını savunmak için avukatlık yapsa keşke. Barolar ve TBB'nin avukatın karşında olmaktan başka yaptıkları birşey yok. Meclisin yarısı avukat. Baronun en iyi verdiği hizmet su. Başkada bir artısı olmadı bana şuana kadar. ( Verdiğim aidatla çok rahat bir sene su alabilirim oda ayrı bir konu )Şuan sorgulama için bir zorunluluk yok ancak bir sonraki aşama bunları zorunlu hale getirip dosya başı 20 TL almak. Yakında icra müdürlürleri UYAPtan kendiniz sorgulayın diye sorgu taleplerimizi reddetmeye başlarsa şaşırmayın. Ben daha mesleğin başında olan genç bir avukatım. Tam işlerimi yoluna koydum derken asgari ücretin altındaki alacaklar için ihtar işi çıktı. Çekten hapis kalktı. Yeni başlayan bir avukatın icra takibinden başka bir yolla para kazanması çok zor. Ancak bu işin bu hale gelmesini sağlayanlarda, bence bakanlık değil biz avukatlarız. Duruşmada hakime itiraz ettiği için hakkında hakim tarafından tutanak tutulan ve itirazında haklı olan bir meslektaşımıza, duruşma salonundaki 10 avukattan hiçbiri destek olmuyorsa, sorunu kendimizde aramak gerek. Ben dışardayken olan olayı öğrendiğimde avukat haklarını aradım ama oradandan birileri gelene kadar iş işten geçti. Baromuz kimseden görüş almadan siyasi konularda görüş bildiriyor. En son bayan bir stajyer avukatı başörtüsü yüzünden staj eğitime almadılar. Bu kararda ne bana nede başka bir avukat arkadaşımıza danıştılar. Uzun lafın kısası avukatlar olarak aramızda birlik olmadığından, barolarımız avukatların sorunlarını bırakıp siyasi işlerle uğraştığından, bize dayatılanlarla yüzleşmekten başka bir çaremiz yok. Şu konuda bile bazı meslektaşlarımız uygulamayı savunmakta. Birisi abartmış ve işi vatan millet sakarya edasıyla savunmuş. Bu sistemin yapılmasını ben istemedim. Yapanlar gerçekten denildiği gibi ceplerinden paralar harcıyarak bu işi yaptılarsa ( buna inanmam mümkün değil ) Allah onlardan razı olsun. UYAP'ın kuruluş amacı adaleti hızlandırmak. Amaç buysa bu ücretler niye. Ben kurum avukatlığı yapıyorum. Bir dosya için 20 TL ödeyeceğim. Ancak bu parayıda kurumdan alamayacağım aşikar. 180 TL vekalet ücretini 200 yaptılar onu geri almaya çalışıyorlar sanırım . Aşağıda yukarıda anlattıklarıma örnek bir yazı var ve avukatları nankörlükle suçlamış ve teşbihte hata olamdan avukatları kümesteki kaza benzetmiş Sayın meslektaşımız. Son lafada dikakt edin lütfen "Siz daha iyi bilirsiniz" demiş sayın bürokratlara. Hakimlerimize savcılarımıza, icra müdürlerimize ve memurlarımıza "siz daha iyi bilirsiniz" dediler üstatlarımız uzun zaman ve halen demekteler. Üstatlarımızın bu lafı yüzünden ben mahkeme salonunda hakim karşısında ayakta durmak zorunda kaldım ve kalıyorum. Bu laf yüzünden "avukatlara güven olmaz birşey bilmezler" cümlelerini duydum. Hakimler ve savcılar gibi bende hukuk okudum. Hukuk fakültesinde bana gösterilmeyipte onlara gösterilen ders veya konu olmadı. Ama bu duruma bizleri getiren malasef bizler olduk. Ben genede bu lafları eden meslektaşıma hakkımı helal ediyorum. ( Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu diyeceksiniz ) Herkese iyi çalışmalar

Alıntı:
Yazan janveljan
Bazı meslektaşlar UYAP’ın biz avukatlara paralı olmasına tepki göstermişler.Yok efendim bu sistemden yararlanmak sırf biz avukatlara neden ücretliymiş, sorgulama başına 5. TL ücret mi olurmuş, taksimetre bile daha düşük yazıyormuş, davaların en az giderle ve mümkün olan süratle sonuçlandırılması anayasanın emri değilmiymiş vesaire vesaire..

Bu tepkiler bence son derece yanlış.Arkadaşlar lütfen kendimize gelelim.Bakanlık bürokratı arkadaşların şevkini kırmak onları gücendirmek mi istiyorsunuz ,yapmayın allaaşkına.
Bu Uyap siteminin ne güçlüklerle ne maliyetlerle kurulduğunun farkında değilmisiniz. Bu sistemin sizin vergilerinizle sizden yapılan harç,haraç vesair kesintilerle mi yapıldığını sanıyorsunuz.Bu Uyap sistemi bu Mernis sistemi pırıl pırıl birer vatansever olan bu bürokrat arkadaşların her ay maaşlarından yaptıkları kesintilerle kuruldu.Tüm bu yazılımlar, Bilişim altyapısı,binlerce sörvır bu vatan evlatlarının fedakarane uğraşları sonucu dişlerinden tırnaklarından arttırdıkları birikimlerle oluşturuldu.Bunun görün lütfen, bu kadar vefasız olmayın.

bu arkadaşlar tüm bu sistemi kendi ceplerinden, gerektiğinde çoluk çocuklarının nafakasından kesip arttırdıkları birikimlerle kurdular… Eee haliyle ortaya bi fatura çıkacak dimi ama.Adamlar o kadar yatırım yapmış mikemmel bi sistem kurmuşlar karşılığını almasınlar mı yani.Üç otuz kuruş harcayıp köşeye kasap dükkanı açan kasap kuşbaşını size bedavaya mı dağıtıyor ?!!! Kasap Mahmut edendi tacir, ticareti biliyor da adalet bakanlığımızın değerli bürokratları ticaretten bihaber mi yani… Yapmayın etmeyin.

Şimdi benim asıl belirtmek istediğim nokta, bu bürokrat arkadaşlara güzel hizmetlerinden ötürü önce uzun uzun teşekkür edip şükranlarımı sunduktan sonra nacizane bi tavsiyem olacak. Gerçi ben bi avukat olarak ticareti kendileri kadar iyi bilemem. Ama şu sorgu başından alınan 5 TL bi gözden geçirilemez mi.Zira bi dosyadan 4 değişik sorgu yapsanız ediyor 20.TL. Esasen bu fevkaladenin fevkinde hizmet için 20 TL sı da az ama, acaba diyorum biraz indirim yapılıp ta sürümden kazanılsa olmaz mı ?. Kıymetli bürokrat arkadaşlar teşbihte hata olmaz ama biliyorsunuz kümesteki kazı kaçırmadan, küstürmeden yolmak lazım. Şüphesiz i siz daha iyi bilir ve takdir edersiniz.

Saygılarımla kümesteki gariban ve kendi halinde bi avukaz.