Mesajı Okuyun
Old 06-02-2012, 16:39   #16
limpid

Alıntı:
Yazan Av.Şenel DELİGÖZ
Arazden yol geçmesi gerekmediği düşüncesindeyim, toprak alınmış olmakla arazi yapısı bozulmuş, kulllanılamaz duruma gelmişse de kamulaştırmamız el atma nedeni ile tazminat davası açılabilir. Bu davada el atılan kısım dışında artan kısımdan taşınmaz mal sahibi davacının yararlanması kısıtlanmış ise , arta kalan kısımda değer azalışının kabul edilmesi gerektiği Yargıtay içtihatları ile de kabul edilmiştir. Olayınız belirttiğim şartlara uyuyor ise davanızı ıslah ederek kamulaştırmasız el atma nedeni ile tazminat davasına dönüştürmenizi öneririm. KOLAY GELSİN

mesajınızı şimdi gördüm. haklısınız belki bu şekilde de dava açılabilirdi. ancak benim bildiğim yanlışsam lütfen düzeltin kamulaştırmasız el atma davası sonucunda el atılan yerin mülkiyetinin davalıya geçmesine karar veriliyor ve bu el atmanın sürekli ve kalıcı olması gerekiyor. bahsettiğim arazi müvekkilin hiçbir şekilde mülkiyetini devretmek istemediği türden. ancak yola taşma vs. varsa o kısım için kamulaştırmasız el atma açabilirim diye düşünüyorum.