Mesajı Okuyun
Old 31-01-2012, 08:09   #12
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan TaitaDragonfire
av.cemil "kamu hizmeti" tabirinizi geniş yorumlayarak özel şoförlüğün karşıtı anlamda kamuya, talep eden her vatandaşa verilen hizmet olarak ifade ettiğinizi kabul ediyorum. Aksi halde bilindik anlamıyla taksicilik bir kamu hizmeti olamaz.
Bir şeyin kamu hizmeti olabilmesi için kamu görevi+kamu teşkilatına mensup kamu görevlisi söz konusu olmalıdır.
Ya da ben yanılıyorum.
Siz yanılıyorsunuz. Tıpkı taksicilik gibi, fırıncılık, akaryakıt bayiliği gibi işler de kamu hizmetidir. Kamu hizmeti yapanların iradesine bakılmaz.

Tıklayınız: http://www.turkhukuksitesi.com/makale_199.htm
Makaleden alıntı: "Kamu hizmeti olarak kabul edilen bir faaliyet, eğer bir idare lehine tekel konusu yapılmamış ise, bu faaliyet idarenin vereceği bir izin ile özel kişilere de gördürülebilir. Bu özel kişiler, hizmeti aksattıkları takdirde, ruhsatları iptal edilir.

Ruhsat usulünde, kamu hizmetlerinin özel hukuk kişilerince yürütülmesi, bir sözleşmeye dayanmaz. Hizmetin yürütülebilmesi için, yönetimin tek yanlı olarak ruhsat vermesi yeterlidir. Hizmetin yürütülme koşulları ruhsat ile belirlenir. Örneğin, toplu taşımacılıkta, taşıma ücreti idarece saptanır."

Saygılarımla