Mesajı Okuyun
Old 30-01-2012, 16:03   #6
Av. Ali YILMAZKARA

av.cemil "kamu hizmeti" tabirinizi geniş yorumlayarak özel şoförlüğün karşıtı anlamda kamuya, talep eden her vatandaşa verilen hizmet olarak ifade ettiğinizi kabul ediyorum. Aksi halde bilindik anlamıyla taksicilik bir kamu hizmeti olamaz.
Bir şeyin kamu hizmeti olabilmesi için kamu görevi+kamu teşkilatına mensup kamu görevlisi söz konusu olmalıdır.
Ya da ben yanılıyorum.

Öte yandan Hizmetin niteliği kadar hizmet verenin de niteliği göz önünde bulundurulmalıdır. Bir gerçek kişinin özel ve ticari iş ile iradesini yok sayar bir düzenleme Hukuk Devleti ilkesine aykırıdır. Taksicilerle ilgili bir düzenleme var mı bilmiyorum ancak var ise yazık der Anayasa Mahkemesince iptali gerektiğini savunurum.

Ayrıca olaya sadece taksiciler açısından bakmıyorum. Mesai saatini kendi belirleyebiliyorsa bu hususta da kendi iradesi söz konusu olmalıdır.
Ayrıca icap hususuna katılmıyorum Teşhir tabirini geniş yorumlamamak lazımdır.
Eğer ki teşhir için bir vitrin bir reyon var ise bunun için de bir etiket koyulmuş ise bu noktada kabulden kaçınılamaz. Yoksa bir taksicinin bilinen taksimetre tarifesi ve görünen aracı bu bağlamda tutulmamalıdır.