Mesajı Okuyun
Old 27-01-2012, 17:23   #12
Av.Doğuhan

Alıntı:
Yazan Av.Yavuz ARICIOĞLU
Arkadaşlar ben tartışmaya kendi davamla ilintili olarak girmek istiyorum.Benim müvekkilim İngiltereden İstanbul'a 80.000 pound parayı bir inşaat firmasının yetkilisine gönderiyor.Gönderdikten sonra maille yazışıyorlar hangi evi alacaksınız vs.Ayrıca 80.000 Poundun alındığına dair şirket yetkililerinin mail adresinden ikrarı var.Ödeme şirketin çalışanının hseabına veya şirket yetkililerinin akrabasına yapılmış.Bu şekilde alacak davası açtığımızda dekontta açıklama olmasa bile 80.000 poundun alındığı ikrarrı var ise davadan sonuç alabilir miyiz? Maille paranın alındığına dair şirket yetkililerinin açık kabulü var.Görüşlerinizi bekliyorum...

Havale üzerinde her hangi bir şerh yer almaksızın yapılmış ise hukuken sadece bir borç ödeme belgesidir. Nitekim malumunuz olduğu üzere yüksek mahkemenin bir çok kararında havalenin bir borç ödeme vasıtası olduğu belirtilmiştir. Mevzunun kilit noktası mailin delil niteliği olup olmayacağı hususudur. Açıkçası mail özel hukuk bakımından bir hukuki delil mi? konuyu hiç araştırmadım. Ezbere konuşup yanılmak istemem ,incelemek gerekiyor. Diyelim ki 80.000 paundluk alacak davası açtınız karşı taraf nasıl bir savunma yapabilir? Sanırım aleyhinize yapılacak savunma şu şekilde olur "Alacaklıydım ,davacı taraf borcunu ödedi,havale bir ödeme aracıdır aksini iddia eden davacı iddiasını yazılı delille kanıtlamalıdır." Bu durumda elde sadece mail var; eğer mail yazılı delil olarak kabul edilemez ise bu takdirde ispat edilemeyen davanın reddine...
Bence gönderilen paranın g.menkul satımına ilişkin yatırılmasına karşın, taşınmazın temliki işlemlerine başlanmadığını,temliki işlemlere derhal başlanılması aksi halde bedelin iadesini talep eder içerikte firmaya ihtarname tanzşm edin. Tabiki muhatap firmanın ihtarnameyi hiç dikkate almama ihtimalleri çok yüksek. Cevap verilirse ve tarafınızca ödenen bedele ilişkin bir açıklama yapılarak teyit edilirse bu suretle taraflar arasında ki hukuki işlemin sabit olduğu sonucu ortaya çıkar ki bu açılacak bir alacak davasında önemli bir delil teşkil eder diye düşünüyorum.