Mesajı Okuyun
Old 26-01-2012, 18:08   #5
üye7160

Alıntı:
Yazan Av.Nevra Öksüz
(4734 ve 4735 S.K. a dair İhalelerde)

Söz konusu forumda 13 no'lu mesajımda verdiğim düzenlemeler ve bilgi çerçevesinde "%5'lik kesinti"nin iadesinin istenmesi halinde idarenin işbu kesintiyi -"her halükarda"- iade edeceği/etmesi gerektiği görüşüne katılmıyorum.

Bildiğim kadarıyla işbu %5'lik kesintiye dair detaylar hakediş raporlarında yer almaktadır. Bu meyanda müvekkillerinizin hakediş raporlarını incelemeniz gerektiğini; şayet bu şekilde detaylandırılarak kesinti yapılmış ise (-normalde-uygulamada tüm kesintiler detaylı olarak hakediş raporunda yer alır) ve müvekkil, buna şartnameye uygun olarak itiraz etmemişse taleplerinizin reddedilebileceği ihtimalini de gözönünde bulundurmanızı ve bir avukat olarak müvekkilinizi bu konuda bilgilendirdikten sonra dava ikame etmenizi öneririm.

İnceleyiniz:
http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=12945

Saygılar...

Sayın Öksüz,

Hakediş raporlarının incelenerek kesinti yapılmış ise dava veya takip yoluna başvurulması konusunda ki fikrinize kesinlikle katılıyorum.Elbette öncelikle böyle bir kesintinin var olup olmadığının kontrol edilmesi gerekir.

Ancak, hakedişlerde görünen kesintiye evvelce itiraz edilmemiş olmasının davanın reddi sebebi olacağı düşüncenize ise kesinlikle katılmıyorum.Zira evvelce yapılan kesintiler Kamu İhale Genel tebliğine göre yani bir açıdan yasal bir düzenleme çerçevesinde kesiliyordu.Yani isteseniz de bu kesintiye karşı itiraz edemiyordunuz.Ancak artık ,506 sayılı kanunun mülga olması ile, 5510 SAYILI KANUNA GÖRE; 6111 SAYILI KANUNA GÖRE VE GEREKSE DE 2011/45 VE 2008/93 SAYILI GENELGELER ÇERÇEVESİNDE, artık söz konusu kesintilerin iadesini talep edebiliyorsunuz. Yani bu davalar ve iade talepleri yasaların yeniden düzenlenmesi neticesinde artık açılabiliyor.. Yeni yasal düzenlemelerde, idarelerin söz konusu kesintiyi yapma hakkı bulunmadığı yönünde karar verilmiş.
Bu nedenle de Daha önce verilen yerel mahkeme hemde yargıtay kararları doğrultusunda rahatlıkla söyleyebilirim ki evvelce hakediş raporuna karşı (yasal nedenler ile) itiraz edilmemiş olması davanızın reddedileceği anlamına gelmiyor.Hatta dava dosyalarına idarelerce bu yönde cevap verildiği ve itiraz olmadığı bilirkişi raporu ile tespit edildiği halde bile mahkemece davanın kabulüne karar veriliyor.