Mesajı Okuyun
Old 26-01-2012, 13:05   #3
üye7160

Alıntı:
Yazan av.c_elif
sayın meslektaşlarım, müvekkilin sorusunu aşağıda aynen paylaşıyorum.Bu konuyla ilgili daha önce dava açan arkadaşlar, davayı hangi mahkemeye açıyoruz? ve davalı olarak fatura kesilen kurumları mı yoksa SGK yı mı gösteriyoruz?
"5510 sayılı yasa gereği işverenlerin ssk prim borçlarını gününde ödemesi ve sgk'ya borcu olmaması halinde işveren payının %5 i hazinece karşılanır.
Ben kamu kurum ve kuruluşlarına ihale usülü ile hizmet veren bir ltd. şirketinin yöneticisiyim. Yukarıdaki belirtmiş olduğum kanun kapsamında, çalıştırdığımız personelin ssk primlerini kanuni süresinde ödemekteyim. Ayrıca sgk'ya borcumuz olmadığı için bu yasadan faydalanarak primleri ödemekteyiz. ihale usülyle alıp hizmet işi yaptıgımız bazı kurumlar tarafından bu %5 lik indirim hakedişimizden kesilmektedir. Bundan dolayı hazine tarafından karşılanan %5lik prim indiriminin işveren olarak bize hiç bir katkısı olmamaktadır.
Bu uygulama yasal değil ise hakkımızı nasıl arayabiliriz. Davanın lehimize sonuçlanması için emsal oluşturacak bir karar var mıdır?
şimdiden çok teşekkür ederim.

bu hususta verilmiş bir çok yerel mahkeme kararı oluştu.aynı zamanda yargıtay kararı da mevcut.Ben şahsen dava açmak yerine önce ilamsız takip yoluna başvurdum.itiraz etmeyen idareler oldu ve hemen ödendi.itiraz edenler içinde itirazın iptali davası açtık asliye hukukta..henüz dosyalarımız yeni.Ancak bizden önce Bursa'da dava açan ve kazanan arkadaşlarımız oldu.söz konusu lehe kararları da alıp kendi dosyalarımıza koyduk.siz de direkt dava yoluna başvurabilir yada benim gibi icra takibi yolu ile de deneyebilirsiniz.

Sayın Öksüz'ün verdiği linki inceleyiniz.orda epey tartıştığımız bir konuydu.size faydalı olabilecek bilgiler mevcut.

Saygılarımla.