Mesajı Okuyun
Old 20-01-2012, 11:17   #4
Av. Musa TAÇYILDIZ

Alıntı:
Yazan JACELYN
Sayın meslektaşım bence yeni HMK 3. madde gereği bu davayı Asliye Hukuk Mahkemesinde ( adli yargıda) açmak durumundasınız. "Her türlü idari eylem ve işlemler ile idarenin sorumlu olduğu diğer sebeplerin yol açtığı vücut bütünlüğünün kısmen veya tamamen yitirilmesine yahut kişinin ölümüne bağlı maddi ve manevi zararların tazminine ilişkin davalara asliye hukuk mahkemeleri bakar. İdarenin sorumluluğu dışında kalan sebeplerden doğan aynı tür zararların tazminine ilişkin davalarda dahi bu hüküm uygulanır. 30/1/1950 tarihli ve 5521 sayılı İş Mahkemeleri Kanunu hükümleri saklıdır.Dolayısıyla artık idareye başvurma zorunluluğu bulunmamakta, direkt olarak Sağlık Bakanlığı aleyhine asliye hukuk mahkemesinde dava açmanız lazım. Maddi tazminatı zaten kısmen talep edeceksiniz sonra ıslah edersiniz ama manevi için ne desem zor
Öncelikle teşekkürler meslektaşım. Ben de söz konusu maddeden haberdarım ancak madde de vücut bütünlüğünün kısmen veya tamamen yitirilmesi dendiği için bizim olayımızın bu maddeye girdiğinin düşünmüyorum. Açıkcası araştırmada yaptım gerekçeye de baktığımda tüm örnekler de (gözün kaybedilmesi kolun kopması gibi) bir organ kaybı sözkonusuydu. Bu nedenle ve maddenin lafzına bakarak HMK md.3'e girmediğini düşünüyorum ama yüzde yüz emin değilim.