Mesajı Okuyun
Old 19-01-2012, 19:24   #51
alplawyer

Sevgili arkadaşlar; içinde bulunduğumuz fecaatin sanırım bircoğumuz çok iyi farkında. Ama ben konuya 2 ayrı yönden bakıyor, korkularımı ve rahatsızlığımı sizlerle paylaşmak istiyorum;

AVUKATLIK SINAVI YÖNÜNDEN:

Sevgili mesektaşlarım; avukatlık sınavı kesinlikle gerekli bir düzenlemedir. Mesleki yaşamımızda çok kez karşılaştığımız gibi ister devlet üniversitelerinden, ister özel üniversitelerin hukuk fakültelerinden mezun olsun, eğitim kalitesinin, dolayısıyla mesleki kalitenin kim ne derse desin artık dibe vurduğu günler yaşıyoruz.

Mezun hukukçuların memleketteki istihdam durumuna göre önceliği aslında ilk olarak avukat olmak değildir. Maalesef zihniyet okulu bitirdiğimde hiçbir şey olamazsam avukat olurum zihniyeti haline gelmiştir. Mantar tarlasına dönen hukuk fakültelerinde şu an henüz rüştünü ispat edememiş asistanlara tevdi edilen ders anlatma ve not okuma hengameleri mi dersiniz, öss sınavında aldığı puana bakılmaksızın özel okullarca paran varsa al gülüm ver gülüm diplomacılığının önüne geçilememesinimi, hangi sebeple olduğunu bir türlü belirleyemediğim her sene onlarca hukuk fakültesi açma siyasetini mi ..vs vs..

Hal böyle olunca bütün bu bahsettiğim marazları bir aşı ile kurutamayacağımıza göre, ehil bir kuruluşun yönetim ve himayesinde yapılacak her türlü şek ve şüpheden uzak sınav sistemi getirilmeli ve bu kalitesizlik ve fütursuzca büyüyen avukat meslektaş sayısının bir an önce kontrolünün sağlanması ivedi olarak gereklilik arz etmektedir. Realiteen uzaklaşıp özel üniversite mezunu hukukçu olmasın mantığının reelde artık kimseye bir fayda getirmediği ortadadır(her nekadar şikayetçi olsamda bu durumdan ki ben bir devlet üniversitesi mezunuyum). Önüne geçmesi imkansız bir hal alan özel üniversite sistematiğini sorgulamak bize bir yarar sağlamaz kanaatindeyim. Dolayısıyla AVUKATLIK SINAVI muhakkak yeni düzenlemede yerini almalı, hatta biraz daha ileri gidip haddimi aşarak halihazırdaki avukatların dahi bu sınava tabii olmaları gerekmektedir diye düşünmekteyim ki bu zaten mümkün gözükmemektedir.

AVUKATLIK MESLEĞİNİN GELECEĞİ YÖNÜNDEN ;

Sevgili arkadaşlar; mesleğimiz gerçekten meşakkatli, sabır gerektiren, çoğu zaman emek ve çabalarımızın her yönden baltalandığı, hak ettiğimiz semereleri çoğu zaman alamadığımız, küçük bir hatadan bile birilerinin pirelenip hiçbir delille ispatlayamadığı hevesli suçlamaları pire iken deve yapıp saçma iddianamelerle kimi zaman sanık sandalyesine oturtulabildiğimiz, fakat aslında çok zevkli, saygın ve şerefli bir meslektir Avukatlık...

Fakat artık işin iyice tadı kaçmış durumdadır. Hangi amaçla olduğunu tam olarak kestiremediğimiz avukat ve avukatlık yasasıyla oynama, basitleştirme, uyumlaştırma gayreti içinde olan siyasilerin niyetinin ne olduğu konusunda az çok hepimiz fikir sahibiyiz.

Önümüze konulan tasarılarla sermaye mesleği haline getirilmeye çalışıldığı çok açık olan bu oyunun maalesef kurbanları olmaya mahkum bir hava içindeyiz. Ne baroların ne de Barolar Birliği'nin(ki ne işe yaradığından hala tam emin değilim) mesleğimizin geleceği ve bekası ile yasa maddelerinde oynama yapılarak yapılan düzenlemelere kimsenin sesinin çıktığını görmemek bir yana üzüntü ile belirtmek isterim ki bir yandan da özellikle siyasilerin dümen suyuna girme çabalarına bağlı olarak malesef içimizde bağlı bulunduğumuz kurumları yönetenlerce bu durum kabullenilmiş hatta gözü kör bir nefer gibi benimsenmiş gibi bir hisse kapılmamak mümkün görünmemektedir. Manzara içler acısıdır. Cılız birkaç ses dışında olan biteni herkes seyre dalmıştır.

Üzülerek bir kez daha ifade edeyim ki; birileri avukatlık kanununu bizim sonumuzu getirircesine yabancı ortaklıklar, şubeler açmalar, şirketleşmelerle uygun kanaldan birilerinin geleceğini fişekleyip maddeten güçlü tekeller yaratırken bir diğerinin ipini çekme derdindeki yasa yapıcıların kafalarında zaten şekilendirmişken, baroların ve barolar birliğine hitaben ben yaptım oldu zaten ama sen de bir bak bir şeyler söyle de hikayeden demokrasimiz pekişsin teranelerinin farkında değilmiyiz?

Bu kapsamda üzüntülerime onlarcasını ekleyerek sizide üzmek istemediğim için bu konuda daha fazla birsey yazmayı kendime ve sizlere zul görüyorum. Hepinize saygılarımı sunuyor umduğumuzun başımıza gelmemesi için dua ediyorum.