Mesajı Okuyun
Old 19-01-2012, 16:53   #3
Engin Özoğul

Sayın Doğanel'e ek olarak:
  • Evlenme nedeniyle yapılacak fesihlerde ihbar sürelerine uymak gerekmediğinden iş sözleşmesi derhal feshedilebilir.
  • Kıdem tazminatına ve yılık ücretli izne hak kazanmak için işyerinde 1 yılı doldurmanız gerektiğinden çalışma sürenizin 1 yılı geçmesini bekleyip sözleşmeyi öyle feshedin.
  • Kıdem tazminatı alacağınızın giydirilmiş brüt ücretiniz üzerinden hesaplanmasına, yıllık izin ücretinizin ise 14 günlük ücretiniz tutarında olmasına dikkat edin.
Fesih bildiriminde şu metni kullanabilirsiniz:

../../2011 tarihinde evlendim. İş sözleşmemi evlilik nedeniyle ../02/2012 tarihi itibariyle feshediyorum. Kıdem tazminatı alacağımı, yıllık izin ücretimin ve diğer tüm işçilik alacaklarımın tarafıma ödenmesini talep ediyorum.
Ad Soyad
İmza

Fesih bildirim metnini işverene teslim ederken bir fotokopisi üzerine işverenin ya da yetkili kişinin "belgenin aslını ../02/2012 tarihinde teslim aldım." yazmasını sağlayın ve adını soyadını yazarak imzasını alın. Bunu yapamıyorsanız noter vasıtasıyla gönderin. Aksi halde belgeyi almadıklarını iddia edebilirler ki bu da hak kaybına neden olabilir.

Son olarak takıldığınız tüm konularda bir avukata danışmayı ihmal etmeyin.