Mesajı Okuyun
Old 15-01-2012, 10:25   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Alıntı:
İlginize çok teşekkür ederim. Evimiz borçsuz ve benim evi alırken maddi hiç bir katkım olmadı, bu şartlarda paylaşım nasıl olur onu merak etmiştim ve bir soru daha; talep edeceğim maddi manevi tazminat evin satışıyla mı ödenecek? 2 çocuğum ile mağdur olmak istemiyorum.

Sn.Katılımcı

2002 den bu yana geçen sürede karşılığı verilerek alınmış mallar için diğer eşin katılım alacağı vardır.

Diğer eş ayrıca bu malın alınmasına katkıda bulunmuş ise bu, hesaplamada dikkate alınacak ve bu miktar borç hanesine yazıldıktan sonra geri kalan kısım üzerinden hesaplama yapılacaktır.

Malın alınmasına somut bir katkı sağlamamış iseniz bu sadece katkı patı bakımından hesaplama yapılmayacak demektir.Katılım alacağı hesaplanacaktır.

Katılım alacağını borçlu istediği gibi öder,ister evi satar, ister başkasından borç alır ister kredi kullanır.

Boşanma davasında tazminata karar verilmiş ise de durum aynıdır.Borçlu dilediği kaynaktan ödeme yapabilir.

Eğer borç ödenmez ise alacaklı borçlunun taşınır taşınmaz mallarının satışı yolu ile alacağının tahsil edilmesini isteyebilir.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.