Mesajı Okuyun
Old 12-01-2012, 15:55   #1
fatoskayaismi

Varsayılan HMK -USUL !!! Bilirkişi raporu - ISLAH sorunu

Sayın Meslekdaşlarım , aşağıda sorcağım durum için bir çok araştırmada bulundum ancak bir netliğe varamadım. Değerli fikirlerinize acil olarak ihtiyacım var.

Eski Usul kanunu döneminde fazlaya ilişkin hakları saklı tutarak , Sulh Hukuk Mahkemesinde kamulaştırmasız el atma -tazminat davası açtık. Keşfe gidildi ve rapor sonucunda çıkan miktar görev sınırı aştı. Mahkemede 'rapora bir diyeceğimiz yoktur'' denerek ıslah için süre istendi ancak ıslah işleminde bulunulmadı. Dosya görevsizlikle Asliye Hukuka gittikten sonra ( yeni hmk döneminde) taşınmazın kısmen imar parselinde olduğu ortaya çıktı ve zorunlu olarak inşaat bilirkişisi eşliğinde yeniden keşfe gidildi ve yeni bilirkişi raporu ortaya çıktı. Bu yeni raporda değer ilk rapora nazaran daha fazla çıktı ve Islah işlemi ikinci rapora göre süresinde yapıldı.( daha öncesinde yapılan başka bir ıslah işlemi de yok)

Şimdi karşı taraf ıslah işlemine itirazda bulundu. itiraz ise görevsiz mahkemede 'rapora bir diyeceğimiz yok ıslah için süre istiyoruz ' demekle ilk raporun kabullenildiği ve bu ilk miktara kadar ıslahın geçerli olabilceği... İlk miktarı aşan kısım için ıslahın geçersiz sayılması gerektiği yönünde. Bu duruma dair bir çok araştırma yaptım ancak Bu itiraza dair lehte ya da aleyhte bir karar bulamadım... Siz meslekdaşlarımın değerli fikirlerini bekliyorum. İyi çalışmalar ...