Mesajı Okuyun
Old 12-01-2012, 10:53   #14
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av.Nazım SANSUR
Benzeri bir dava açtım ve muhtemelen şuan kaybetme sürecinde olduğumdan özetle yaptığım araştırma sonuçlarını paylaşmak isterim. Yargıtayın kökleşmiş içtihatlarında şikayet sonrasında beraat edilmesi halinde tazminat istemini katı kurallara bağlıyor öncelikle şikayet hakkı anayasal bir hak olduğundan şikayet edeni beraat halinde doğrudan cezalandırırsak şikayet hakkının kullanılmasını işlevsizleştirmek olduğu belirtiliyor. Bir kişi yada kurumun şikayet hakkını kullanırken yeterli şüphesinin olmasını bu yargıtay kararları yeterli sayıyor ve diyorki şikayet eden, bir şüpheyle devletine geliyor ve bu sorunu çöz diyor. devletinin yargısıda bu şüpheyi yeterli bulursa hukuki süreci başlatıyor. Ve tazminat talebi halini iki ana sebeple kesinleştiriyor beraat edilen kararda delil yetersizliğinden beraat yazmasını kabul etmiyor suçun sübut bulmamasından beraat gerekçesini arıyor ve ikincisi şikayet edenin şikayet edene yönelik zarar verici bir kasıt ile bu şikayeti yapmış olması gerekliliğini arıyor. Bu sebeplerle açacağınız davanın red edileceği kanaatindeyim. iyi çalışmalar
Şikayet eden kurumun yeterli ve gerekli incelemeyi yapmaması ve dolayısıyla yeterli şüphe olmaksızın şikayetçi olmasının, şikayet edene yönelik zarar verici bir kastın olmaması hususunun göz önünde bulundurulmasına gerek olmadan tazminat davasının kabulü şeklinde sonuçlanması hakkaniyetin gereğidir.

Konu ile ilgili Yargıtay kararı araştırmadım ve benzeri bir dava açmadım ancak Yargıtay'ın bu konudaki içtihatları kökleşmiş ise, o köklerden alınacak mineral maddelerin hukuk ve hakkaniyet ağacını sağlıklı ve yeterince besleyemeyeceği inancındayım.

Saygılarımla..