Mesajı Okuyun
Old 11-01-2012, 15:36   #1
SELBELLEV96

Varsayılan KarmaŞik Bİr İŞ Davasi Sorusu

Belki de İş Hukuku ile ilgili sınırlı davaya(15 yıllık meslek hayatımda 6 iş davası) girmiş olmamdan dolayı bana oldukça karmaşık gelen bir sorunuma cevap arıyorum değerli meslektaşlarım.Yardımcı olursanız sevinirim.Yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler.

Davam işçinin iş akdini haklı olarak feshetmesi nedeniyle kıdem,ihbar tazminatı ve fazla mesai ücretlerine ilişkin.Fazlaya ilişkin hakları saklı tutarak açtım davayı.Bilirkişi raporunda müvekkilin asgari ücrete göre ve bizim iddiamıza göre olmak üzere 2 farklı ücret üzerinden rakamlar verildi,ne yazık ki yerel mahkeme asgari ücrete göre kısmen kabul kararı verdi,dosya şu an Yargıtay'da.İş sözleşmesinin müvekkil tarafında fesih tarihi 23/02/2007.Davanın açılma tarihi ise 16/03/2007.

Sorularım şöyle: 1) Dilekçemde fazlaya ilişkin hakları saklı tutarak 750 milyon fazla mesai ücreti talep etmiştim.Bilirkişi asgari ücret üzerinden 11milyar fazla mesaiye,bizim iddia ettiğimiz diğer ücret üzerinden 25milyar TL.fazla mesai alacağı rapor etti.Mahkeme fazlaya ilişkin hakları saklı tutarak ve taleple bağlı kalarak 750ye karar verdi.ŞİMDİ öncelikle bu alacak kalemi için ek dava mı açmam gerekiyor?(Dosya halen Yargıtayda olduğu için ve zaman aşımını süresinin dolamasına da çok az kaldığından ıslah yapamayacağım çünkü)VE

2) Ek davada asgari ücret üzerinden olanı mı yoksa diğerini mi talep edeceğim?(Bu arada sorumu konuyu uzatmamak için fazla mesai üzerinden sordum ancak ihbar tazminatı ve yıllık izin alacağı kalemleri de var tabii)

İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.Saygılarımla.