Mesajı Okuyun
Old 10-01-2012, 10:11   #5
mehmetcansiz

Alıntı:
Yazan av.staşdemir
Merhaba, bence sayın by.dinçer'in dediği gibi kapsamlı bilirkişi raporu (yapılan işlerin, maliyetinin, piyasa şartları dikkate alınarak her işin işçilik ücretinin tespitini) talep ediniz ve hatta alacak davasından önce tespit davası açmak işi uzatabilir ama en azından eksik/ayıplı yapılan iş varsa bunu ve yapılan işin bedelini belirlemek açısından daha sağlam olacaktir.zira sözlü anlaşmanin 6.500 TL olduğunu ispatlayamamaniz halinde alacak hakkı, kilit olmayan alacak olacakbu durumda fazla görülen miktar üzerinden dava kısmen red olma ihtimali olacak.

Saygılarımla
Sayın "staşdemir": Evet sizin de bildirdiğiniz kısmi kabul durumunu ben de değerlendirdim fakat müvekkilin bu iş için kestiği ve karşı tarafa tebliğ ettiği ve ticari defterlerine de işlediği 6500 TL tutarında bir fatura mevcut. Biz bakiye alacağımızın 4500 TL olduğunu iddia ediyoruz. Bilirkişi incelemesi sonucunda 4500 TL nin altında bir bedel tespit edildiğinde de 1200 TL karşı vek. ödemek zorunda kalacağımızı biliyorum fakat müvekkilin yaptığı iş için kestiği 6500 TL fatura varken, daha düşük bir bedel talep etmemiz durumunda mahkeme nezdinde bir soru işareti oluşmaz mı? Mahkeme madem 4500 TL alacağın var ve bu miktar üzerinden fatura kesmişsin niye 4500 TL üzerinden dava açmadın diye. Ayrıca kısmi dava açma konusunun da tartışılması gerekiyor. Yeni hmk nın109/2. maddesinde "Talep konusunun miktarı, taraflar arasında tartışmasız ve açıkça belli ise kısmi dava açılamaz" diyor. Faturaya iş sahibi tarafından itiraz edilmiş fakat itiraz süresinde değil ve müvekkile 2 ay sonra, aslı geri gönderilerek iade edilmiş. Müvekkil bu nedenle de yaklaşık 1000 TL tutarında KDV yi de ödemek zorunda kalmış. İş sahibinin defterinde ise fatura işlenmemiş durumda. Bu durumda, hangi yolu seçmek daha mantıklı, 4500 TL lik bir alacak davası mı, yoksa 1000 TL lik kısmi dava mı açmak daha doğru.... karar veremedim.