Mesajı Okuyun
Old 09-01-2012, 16:44   #13
janveljan

Dikkat

Alıntı:
Yazan terina
Bende aynı dertten muzdarip bulunmaktayım.Müvekkilim ile borçlu anlaşmışlar.Borçlu müvekkilime asıl borcu ve faizi ödemiş avukatlık ücretini ödememiş.Şimdi müvekkil kendi alacağını aldığı için rahat .nem müvekkilden vekalet ücreti almadım şimdi kendi cebimden para verip haciz işlemi yapmak aptallık gibi geliyor.Bu durumda %12 olan vekalet ücretimi yalnız borçludanmı tahsil edebiliyorum müvekkilime icra takibi yapamazmıyım.açıkçası onun bu yaptığının cezasını çekmesini istiyorum.Peki ücret sözleşmesi yapmadığımız zaman kanuni olarak yalnızca borçludanmı vekalet ücreti alabiliyoruz?

Değerli meslektaşım ücret sözleşmesi yapın yada yapmayın,(Siz yapmayı alışkanlık haline getirin gerçi de) müvekkiliniz adına bir icra takibi yaptığınızda 2 avukatlık ücretine hak kazanırsınız

1- İş sahibi ile aranızdaki avukatlık ücreti,
2- Yargılama(daha doğrusu icra) gideri olarak karşı taraf yükletilen avukatlık ücreti.

1. maddedeki avukatlık ücreti taraflar arasında geçerli bir ücret sözleşmesi varsa ona göre tayin ve tespit edilir.Yoksa da Avukatlık Kanunu 164/4'e göre takip miktarına göre % 10 ile 20 arasında ücret uyuşmazlığını götüreceğiniz mahkemece tayin ve takdir edilir.

2. Maddedeki avukatlık ücreti iş sahibi adına gider olarak hükmedilir(daha doğrusu icra takibi olduğu için icra müdürünce hesap edilir) ve sahibi müvekkildir.Ancak Avukatlık Kanunundaki açık hüküm karşısında bu avukatlık ücreti dahi avukata aittir.İç ilişkide bunu da müvekkilinizden talep edebilirsiniz bu ücret asgari ücret tarifesine göre nisbi olarak hesaplanır.

Somut olayda taraflar sizin dışınızda haricen anlaşarak takibi sona erdirmiş olduklarından avukatlık kanunu gereği her ikisine karşıda yukarıda saydığım avukatlık ücretlerinizin tamamını müteselsilen ödenmesi hususunda takip ve dava hakkınız vardır.

Saygılar.