Mesajı Okuyun
Old 07-01-2012, 12:02   #7
KARAKÜLAH

Alıntı:
Yazan Av. İbrahim YİĞİT
Soruyu doğru anladığınız için tebrik ediyorum. Ancak cevabın doğru olduğundan biraz şüpheliyim
Ne yalan söyleyeyim ben de şüphe içindeyken cevap verdim

Alıntı:
Yazan Av. İbrahim YİĞİT
Görüldüğü üzere seçimlik hak yasal olarak işçiye verilmiş olmakla birlikte, maddenin mefhumu muhalifinden işçiye verilen bu seçimlik haktan işçinin vazgeçebileceği (zira kanun "isterse" dediğine göre, işçinin "istememe" halinin geçerliliğini kabul etmiş demektir) düşünülebilir. Yine metnin son kelimesi "..ebilir" denilerek aksinin mümkün olabileceği de kabul edilmiştir. O halde işçi, iradesini beyan eden sözleşme ile, yapacağı fazla çalışmanın ücretinin ödenmesi yerine, buna karşılık tekabül eden süreyi izin olarak kullanmak istediğini sözleşme ile kabul etmiş ise artık bu süreyi izin olarak kullanmak zorundadır düşüncesi bende daha ağır basmaktadır.

Seçim hakkının işçiye verilmiş olması işçinin fazla mesai ücretinden vazgeçip dinlenme zamanı kullanabilmesine cevaz veriyor fakat ben de Sayın Adli Tip gibi bu hakkın seçim hakkı doğmasından sonra kullanılmasının gerektiğini düşünüyorum. Aksi halde işçinin seçim hakkı işverenin seçim dayatması olacaktır.