Mesajı Okuyun
Old 10-01-2007, 23:55   #13
calikusu_kamuran

Bu denli özenle yazılmış bir yazı için sanırım benim de düşüncelerimi bir düzene koyarak karşı tarafa en iyi şekilde aktarmak yolunu seçmek zorunluluğum doğar ki karşı taraf olmaktan çıkmış hakikaten beynimi görmek isteyen bir çaba ve hatta benim beynimi kendi beyni gibi incelemeye alma çabası var ortada. Neredeyse iki farlı düşünceyi bir beyinde bütünleştirmek. Tamam bunu yapacağım.
Üstüne üstlük yapı kavramını da size açıklayacağım ve aslında DEĞER kavramını da açıklamakta zorlanacağınızı düşünerek bunu da ortaklaşa açıklamaya çalışacağız, inşallah bu önerimi de siz(biz) kabul edebiliriz.

Ama bu son yazınızı okuyup ve tekrar okuyup beynimi gözlerinizin önüne nasıl getirebileceğimi düşünmeyi iyiniyet adına gerekli görüyorum.

Ama şunu da belirtmek isterim ki burada ben tek taraflı olarak düşünmüyorum yalnızca birlikte yol alınacağını ve benim beynimde görmüş olduğunuz bir eksikliği ne ile doldurmam gerektiğini de siz düşünürseniz eminim bana siz de çok şey katacaksınız.

Ayrıca imkan sözcüğü hakkında fazla yorulmamanız adına İMKAN: HUKUKİ İMKAN KAVRAMINA tahvil ediniz.

YAPI-KURAM-TEORİ gibi kavramların cümlede hangi kısma denk düştüğünü söylemekle başlamak lazım ama bunlar sadece şimdilik...Aslında sonra yazacaktım ama bunlar sadece giriş. Cümlede yüklem tarafına düşerler ve yüklemin ise ne olduğunu sanırım biliyoruz, özne dışındaki tüm kelimelerin altını çizin bu sizin beyninizdeki kavramın ta kendisidir. Yani beyniniz ortadaki-dış alemdeki özneyi işte bu kavrama-yükleme tahvil etmektedir. Umarım burada anlaşmışızdır. Yazi özne dışındakiler komple bir bütündür...Şimdi buna göre YAPI-KURAM-TEORİ-ŞEKLİ-YAPISAL gibi kavramların YÜKLEME denk düştüğünü görürüz. Ve sizden ricam lütfen sürekli olarak CÜMLENİN ÖZNE-YÜKLEM şeklini sürekli aklınızda tutunuz. Çünkü Avrupalı iyi incelerseniz bu yapıda temellendiriyor-modelliyor düşüncelerin anlatımını. Başka neyden bahsetmiştiniz bir bakayım yukarıya. (dış alemde gerçekliği olmayan şeyler yoktur-ki çok öteye gitsem En yüce varlık bile gözlerimizin önündedir.)(Hayır mesele toplumsal uzlaşı değil ama şu bir gerçek ki bir SSSSSSSSS sesi tüm beyinlerde aynı kavrama mesala YILAN SESİ kavramına tahvil olması için mutlak surette ortak bir metoda-modele artık ne derseniz ihtiyaç vardır. Yani beynimizde ortak bir tasvir modeli oluşturmak zorundayız ki bu olmadığı için birbirimizi anlamamak gibi bir durumla yüzyüzeyiz.)(hukuktaki kişiye öldürme imkanı verilmiş mi sizce, bu anlamda hukuktaki kişinin tanımı içine öldürmeye yetkili-imkanlı varlık kavramını sokabilir miyiz?) (Değer konusuna bir giriş: Öznelere yüklenebilecek kavramlar-yüklemler) (Ya bu cümleyi göz önünde tutunca çok kolay çok şeyi tanımlamak biliyor musun)

Gelelim asıl meseleye sizin düşüncelerinizin benim düşüncelerime ihtiyaç duymuş olabileceğini garantileyemem çünkü sizin beyniniz benim beynimde olmadığı için tartamadım. Avukatlar davayı kazanma garantisi veremez ne de olsa. Ama şunu biliyorum ki o denli okumuş olmanıza rağmen tüm kavramları soyuttan kurtarıp somutuna indirmek de zorlanıyor beyniniz öyle değil mi? Çünkü aynı durumu ben de yaşadım. Tüm Anayasa mahkemesi kararlarına bakınız SOSYAL DEVLETİ tanımlayamaz, yalnızca bazı unsurlarını sayar geçer. Tanımlanırsa hata yapılabilir ya bu tanım değilse sonunda ulaşılacak olan, öyle ya!

Ama en azından elimizde bir imkan var DİLDEKİ CÜMLE YAPISI İLE HUKUKİ KAVRAMLARI İÇ İÇE SOKABİLMEK, bana öyle geliyor ki Avrupalı bunu yapmış ama varsa bunun piyasada bir kitabı ve ilgi alanınıza girerse bulunca lütfen sitemizden bizlere de ulaştırmaya çalışın...Çünkü insan en azından dilini biliyor ve o dilin yapılanması üzerine hukuki kavramları oturtmak mümkündür.
Şimdilik bu kadar...

Genel olarak bunlar da en azından size beynin ihtiyaç duyacağı bir şeyi karşı taraftan alabilir miyim gibi bir soru için bilgi verebilir.

Şöyle diyeyim sizi rahatlatmak adına, O" na birlikte ulaşmak mümkün müdür?