Mesajı Okuyun
Old 03-01-2012, 22:34   #8
Av.Nevra Öksüz

Sayın Metin,

Tapu Müdürlükleri paylaştığınız konuda
Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
...
2.Yaşadığımız olay; kanun, tüzük hükümlerine uygun belgelerin "mutlaka ipotek işleminin yapılacağı tarihli" olması iddiasının yasal dayanağı olup olmadığı noktasında düğümlenmiş idi... Ben de bu hususu sizlerle paylaştım...

"işlem tarihli" değil de sunduğunuz rehberde belirtilen:

Alıntı:
Yazan Av.Hulusi Metin
...
3.Tapu İşlemleri Rehberi”nin

http://web.tkgm.gov.tr/files/dosyala...hberi_2011.pdf
...
“C-Yetki Belgesi:
Türk Ticaret Kanunu hükümlerine tabi şirketler için
Ticaret Sicil Memurluğunca düzenlenmiş,
Taşınmaz mala ilişkin yetkinin ve yetkililerin kimlik bilgilerinin açıkça yer aldığı,
İşlemin yapıldığı yıla ait olmalıdır.”...
bu açıklamadan dolayı belgelerin "ilgili yıla" ait olması gerektiğini söylüyorlar ve buna mesnet olarak da Ticaret Sicil Tüzüğü'nün 104. maddesini gösteriyorlar. Tapuda işlem yaptığımda tartıştığım madde de hep bu madde oldu.

İlk mesajınız içeriğinden dolayı tapunun neden ayak direttiğine ilişkin size bir açıklama yapmadığını düşündüm ve bu sebeple 2 no'lu mesajımda tapu müdürlüklerinin neyi dayanak alarak işlem yapmadıklarını belirtmiştim. Ankara'da birtakım tapularda işlemi kolayca yapabiliyorsunuz; çünkü maddeyi sizin de çözüme ulaştığınız şekilde anlıyor ve uyguluyorlar; yani tüzükteki madde, rehberin yorumundan evla olarak uygulanıyor; lakin bazı yerlerde sizin de yaşadığınız şekilde sıkıntılar doğuyor ve bazen tartışmanız gerekiyor, bazen de ticaret sicilden yeni tarihli belge almak daha az yorucu oluyor

Kısaca Tüzük maddesini yazarken amacım tapunun elinde neyi tutarak işlem yapmadığını göstermek idi; karşı tarafın elini bilirseniz onlara doğrusunu anlatmak ve sonuca ulaşmak kolaydır; rehber, sadece rehberdir. Neticeten anlıyorum ki sorun benim algıladığım şekilde değilmiş ve siz tapunun elinde tuttuğu kare asın aslında kare as olmadığından haberdar imişsiniz; rölansınızı bop algılamışım

Daha fazla söze hacet yok (diye düşünüyorum )...

Hassasiyetiniz için teşekkürler,

Saygılar...