Mesajı Okuyun
Old 26-12-2011, 12:28   #4
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan rth
teşekkür ederim ama yanlış anladınız. Norveçteki emekli maaşı kesilmedi . Sağlık karnesi elinden alındı ve SGK ya türkiyedeki hizmetleri karşılığı hakettiği emeklilik talebi reddedildi. Norveçten emekli iken Türkiyeden de ayrıca emekli olailir mi diye sormuştum.
Haklısınız, emeklilik iptali diye bir durum söz konusu değil, siz sağlık yardımının sonlandırıldığından bahsetmişsiniz, bense emekli aylığının kesilmesi olarak anlamışım.

Kısaca şu şekilde ifade edeyim o halde: Yurt dışından emekli olan bir şahsın Türkiye'de emekli olmasına yasal bir engel yok. Ancak Türkiye'de emekli olabilmek için yurtdışındaki çalışmalarının sona ermesi (emekli olduktan sonra yurt dışında çalışmamak) ve hastalık, iş kazası, meslek hastalığı veya işsizlik nedeniyle sosyal sigorta ya da sosyal yardım ödeneği almıyor olmak gerekir.

Sosyal yardım ödeneği, kesin dönüş yapıldıktan sonra da devam eden ve muhtaçlık durumuna göre verilen nakdi yardım ödeneğidir. Sorunuzda bu hususa ilişkin bir veri olmadığına göre bu hususla ilgili emeklilik açısından engel teşkil edecek bir durum bulunmamaktadır.

Norveç'teki emekliliğe ilişkin alınmakta olan sağlık yardımının SGK tarafından kesilmesi de yasaya aykırıdır. Emeklilik talebinin reddi ve sağlık yardımının sonlandırılması işlemlerinin iptali için SGK aleyhine dava açmak gerekir.

Saygılarımla..