Mesajı Okuyun
Old 26-12-2011, 09:59   #9
üye31284

Bu tarz olaylarda avukatların çok çabuk harcanmaması gerektiğini düşünüyorum. Yanlış anlaşılmasın, bu avukatı koruyalım hata yapsa da sesimizi çıkarmayalım demek değil. Ancak daha töleranslı olmakta fayda var. Her beyanımız nedeniyle karşı taraf vekilinin davasıyla, şikayetiyle karşılacak olursak ne iddia ne de savunmalarımızı özgürce yapamayız. Neticede davalar bizim kişisel meselemiz değil. Beyanının aksini ispatlarsınız olur biter. Ancak yine de bazen gerçekten katlanılmaz boyutta ifadeler kullanılıyor. Böyle durumlarda ben doğrudan dilekçe ile uyarı yoluna gidiyorum.

Örneğin...:

".....Savunma hakkına uygun olarak ve müvekkilinin söylediği şekliyle her şeyi ileri sürme hakkına sahip olan vekil, müvekkilime saygı duymak zorunda olmasa da savunma hakkı sınırını aşmadan savuma yapmak zorundadır. Davalı vekilinin hukuk ve üslup dışı ithamı, savunma dokunulmazlığı sınırını aşmış ve hakaret suçunun unsurlarına ulaşmıştır. Avukat, savunmasındaki isnatları ve sonuçlarını, sıradan insanlardan daha ayrıntılı ve özenli tartabilmelidir. Biz avukatlar, müvekkillerimizin karşı taraf hakkında anlattığı ve iddia ettiği her şeyi önce kendi mantık ve üslup süzgecimizden geçirerek ve/ya somut olaylara ekleme yapar nitelikte savunmayı genişletmeden ve davada taraf olmadığımızı unutmadan, dilekçe yazmak mecburiyetindeyizdir. Bu nedenle, bu üslubuna devam etmesi halinde, her türlü yasal hakkımızı saklı tutarak, kanuni yollara başvuracağımız hususunda davalı vekilini uyarma zorunluluğu hâsıl olmuştur.

Müvekkilimin .............. yönelik hakaret niteliğindeki ifade, üslup şekliyle yanlış olduğu gibi içerik bakımından da gerçek dışıdır..........." şeklinde cevap yazarım. Böylelikle hem uyarırım hem de beyanlarının aksini ispat etmeye çalışırım...

Sizin olayınıza gelince, dolandırıcılıkla itham etme olayında avukat bunu kendi uydurmamışsa elbette avukata yönelik bir sonuç alamayacağınızı düşünüyorum, hatta muhtemelen müvekkiline yönelik de. Ancak mesela, "Hastalıklı bir şekilde dolandırıcılığı meslek edinmiştir." şeklinde bir ifade kullansaydı, o zaman netice alabilirdiniz diye düşünüyorum.