Konu: suç isnadı
Mesajı Okuyun
Old 23-12-2011, 13:12   #2
Av. Ali YILMAZKARA

Alıntı:
Yazan kulein
değerli meslektaşalarım sizinde karşılaşabileceğiniz bir vakıa....müvekkilin cismani zarara bağlı tazminat davasını yürütürken davalı taraf 20000 TL maddi ve manevi zarar istemimizi dava başında kabul ederek bir kısmı peşin diğer kısmını 3 taksit halinde ödenmeyi kabul etmiş..davalının bu talebini müvekkile telefonla ilettiğimde makul olan bu anlaşmayı kabul etmiş ...lakin müvekkilin 1 gün sonrasında cayarak davaya devam etmemi talep etmiştir..hernekadar yazılı olarak bir anlaşma yapmasakta müvekkile caymasının etik olmadığını mesleki olarak bu halde davaya devam etmemim mümkün olmadığını mahkemeyede müvekkilin anlaşma yapmkatan kacındığını söyledim ve azledildim ...ve baroya şikayet edildim

sorum şu müvekkilin haksız şikayeti devam ederken ben kendisi hakkında şahitlerin varlığında savcılığa haksız suç isnadından dolayı şikayette bulunabilirmiyim..teşekkürler

Davalı size teklif sunuyor,
Siz teklifi telefonla müvekkile iletiyorsunuz,
Müvekkiliniz önce kabul ediyor,
Sonra vazgeçiyor ancak bu teklifin kabulüne ilişkin ve davadan vazgeçildiğine ilişkin yazılı bir şey yok,
Ayrıca dava dosyasına girmiş yazılı yahut duruşmada açıkça belirtilmiş vazgeçme beyanı yok?

* Caymada etik olmayan nokta tartışılır ama bu tartışma AvK.'nun size yüklediği sorumlulukları ortadan kaldırmaz.
** Sizin bu durumda duruşmaya devam edemeyeceğiniz tartışmasız "yanlış" kanıdır
***Müvekkiliniz düzeltiyorum eski müvekkiliniz hakkında "haksız suç isnadından" dolayı sikayetçi olabilirsiniz.Ancak takipsizlik kararı verilecektir. Keza bu suçun oluşması için isnat edilen suçtan dolayı yargılanmanız ve sonrasında beraatiniz ve de size suç isnad eden kişinin de suçu işlemediğinizi bildiğini ispatlamanız gerekmektedir.

Anlattıklarınızdan bu sonuca vardım. Olayda netleştirilmesimesi gereken noktalar var.