Mesajı Okuyun
Old 23-12-2011, 09:33   #44
Napoliten

Alıntı:
Yazan Av.Buğcan Çankaya
Geçen zaman içerisinde, Ankara Barosu bir taslak hazırlamış ve bugün itibariyle internet sitesinde yayınlamaya başlamıştır.

http://www.ankarabarosu.org.tr/Dosya...20111220ek.pdf

Taslak bir kaç madde dışında gözüme uygun gözükmekte.

Sınav konusundaki çekincelerimi daha önce belirtmiştim. Taslakta da, bu çekincelerimi sunmak zorunda hissediyorum.

Özellikle staj ile ilgili yapılacak sınavın klasik method ve TBB gözetiminde yapılıyor olması, kendi kanaatimce pekte uygun olmayacaktır.

TBB'nin hazırlayacağı tasarı merakla bekliyor, eleştiri hakkımı oraya saklıyorum.

Herkese iyi forumlar dilerim.
Ben avukat değilim ama 3 sene sonra olacağım o yüzden bu tasarı ile ilgileniyorum bunu şu yüzden açıkladım bazıları "arkadaş hukuçu değil hukuçu olsa yorum yaparım" diyor buna engel olmak adına bu açıklamayı yapıyorum.

Okuduğum kadarı ile;
1- Ben sınav yerine meslek içi eğitimi savunuyorum. Daha öncede söyledim bu sınav bi şekilde geçilir bu şekilde mesleğin kalitesini artıramayız. Bu işlemi sürekli hale getirmek meslek içi eğitimleri almayan kişilerin avukatlık yapmasını engeleyici şekilde olmalıdır.

Bu sınav işinin olmayacağını tahmin ediyorum ve fakat sınav olacaksa dikkatimi çeken 2 eksiklik oldu. Birincisi "Staj bitiminden itibaren açılan bir sınava girmeyen" tümcesi yerine "Staj bitiminden itibaren açılan bir sınava mazeretsiz olarak girmeyen" olarak değişmeli.

İkincisi ise sınavı kazanamayan Avukat adayı ile ilgili bir düzenleme göremedim. Gördüğüm iki tane sınav var. Biri staja başlama sınavı diğeri mesleğe kabul sınavı. Bu iki sınavı kazanamayanlara değinilmeli. Elinde diploması ile sınavı kazanamayan biri için zor bir durum.

2- Denetim kurulu ile ilgili Baroların denetiminin Adalet Bakanlığından çıkarılması gayet olumlu fakat bir kurumun kendi kendini denetlemesi bana göre sakıncalı. Baro denetim kurulunun içiriği iyi gözden geçirilmeli Avukatlık Kanunu Yönetmeliğinde bence fazla değinilmemiş böyle bir değişiklik yapacaksanız yönetmelikte değişmeli.