Mesajı Okuyun
Old 20-12-2011, 01:31   #13
Mozkul

Bu tür bir durumda yapılabilecek yöntemler ki benim uygulamalarım, elimden geldiğince, bu yöndedir.

1)Sanıkla görüşmek ve görüşmenin onunda imzasının bulunduğu bir tutanağa geçirmek(Daha sonra polislerin baskısıyla veya kendine göre sebeplerle görevlendirildiğiniz kişinin ben böyle bir şey iddia etmedim şeklinde bir beyanıyla karşılaşıp sizin sanık olarak yargılanmanızın önüne geçebilmek için.)

2)Daha sonra; önce nöbetçi Cumhuriyet Savcısına ulaşıp durumu anlatmak (Genelde savcılar nöbeti evde tuttukları için ulaşmak pek mümkün olmasa da)(Savcıya ulaşılması halinde kendisiyle yapılan telefon görüşmesinin tutanağa geçirilmesi talimatının polislere verilmesi istemi)

3)İfade tutanağını imzadan imtina etmek ve durumu anlatan bir şerh düşerek imzadan imtinanın sebebini açıklamak.

4)Bulunulan yerdeki en üst konumdaki yetkiliye verilmek üzere bir dilekçe yazmak,

5)Tüm bunlarda başarısız olunması üzerine (2.) aşamadan sonra barodan çağrılan avukatın gelmesi üzerine tüm bu durumları anlatan bir tutanak düzenlemek.

6)Yukarıda anlatılan durumların başarılı olarak sonuçlanmış olması halinde dahi gelen avukatın da imzasının bulunduğu ve o saate kadar karşılaşılan duruma ilişkin bir tutanağın her ihtimale karşılık(Daha sonra polislerin kendi aralarında tuttuğu bir tutanağa kurban gitmemek amacıyla) düzenlenerek imza altına alınması ve durumun aynı saatlerde baroya yazılı olarak faks yoluyla bildirilmesi ve ertesi gün aynı tutanağın ayrıca yazılacak bir ihbar dilekçesiyle birlikte soruşturma dosyasına konulması.

iyi çalışmalar.