Mesajı Okuyun
Old 19-12-2011, 15:30   #2
Av.Gülay Kaya

Sayın Meslektaşım;
Sağlık sektöründe hangi alanlarda, hangi teknisyenlerin çalıştırılacağı sağlık mevzuatında açıktır. Ayakta teşhis ve tedavi, yataklı tedavi yönetmeliklerine bu konuda bakmanız yeterli olacaktır. Kurumlara bu zorunluluğun getirilmesi kamu sağlığı açısından zorunludur. Kurumlar hem sektördeki işgücü arzının azlığı, hem de daha az maliyetli olduğu için sizin anlattığınız şekilde tıbbi eleman çalıştırmayı tercih etmektedirler. Ancak müvekkilinizin teknisyenlik belgesi olmadan teknisyenlik görevini ifa etmesi kanuna aykırı bir durumdur ve idari ve cezai yaptırımları da mevcuttur. Hukuka aykırı bu duruma dayanarak bir talepte bulunmanız halinde dava hakiminin suç duyurusunda bulunmak zorunda kalacağı ihtimalini bir tarafa koyarsak, hukuk davanızın da Medeni Kanun 2 ve suç olan fiilden yarar sağlama karşısında temeli olmayacağını düşünüyorum. Raportör görevine dayalı iş hukuku talebiniz üzerinden devam etmenizin sağlıklı olacağı görüşündeyim. Ancak ben iş hukuku alanında çalışmıyorum. Bu alanda çalışan avukat arkadaşların görüş ve bilgileri sizin için daha sağlıklı olur.
Saygılarımla.