Mesajı Okuyun
Old 18-12-2011, 20:47   #7
Av.YBayrak

Mutlu

Sevgili Meslektaşlarım;
Avukat dikkatli ve düzgün çalışmak zorundadır. Bu nedenle avukat, bürosuna görüşmeye gelen ve kendisine bir iş ve evrak tevdi eden müvekkil ile o iş ile ilgili ve talepleri ile ilgili nasıl ki tutanak tutmak ve aldığı evrakları da listede belirterek almak zorundadır, davet edildiği bir yerde-örneğin şirkette-bir iş görüşmesi yapıyor ise ve kendisine bir takım evraklar tevdi edilmiş ise orada da aldığı evrakları listeleyerek yine görüşme tutanağını düzenlemek zorunda ise; karakol ya da savcılığa bir şüpheliye hukuki yardım için giden avukat ister özel müdafi olarak ister baro'sunca görevlendirilerek gitmiş olsun önce kişinin dosyasını incelemek ve kendisi ile görüşmesinde kesinlikle görüşme tutanağı düzenleyerek ne ile suçlandığı, susma hakkını izah ederek dosyanın durumuna göre susmasının lehine ya da aleyhine olup olmayacağı, ne kadar süredir gözaltında olduğu, kendisinin maddi ya da manevi baskı altında olup olmadığını, fena muameleye maruz kalıp kalmadığını anlamaya çalışarak bu durumun soruşturmada ne gibi etki olabileceğini anlatmalı ve bu hususları görüşme tutanağına kaydetmelidir. Şüpheli fena muameleye maruz kalmış ise ve şikâyetçi olmak istiyor ise zaten sorun yoktur, çekinceleri var ve şikâyetçi olmak istemiyor ise kendisine destek olunacağı izah edilerek şikâyetçi olması yönünde cesaretlendirilir ve bu hususlar tutanağa yazılır. Tutanağın düzenlendiği yer, tarih ve saat mutlaka tutanağa yazılarak kendisine de olanaklı ise el yazısı ile adı soyadı yazdırılır ve imzalattırılır.
İşte bu tutanağın fotokopisi çıkarılarak şahsın ifadesi alınmak için savcılığa getirildiğinde tutanağın bir sureti(kesinlikle aslı değil, aslını mutlaka saklayınız!)dosyaya konulmak üzere savcıya tevdi edilir ve ilgililer hakkında suç ihbarında bulunulur, bu husustaki beyanlar savcılık ifade tutanağına geçirttirilir ve şüphelinin vakit geçirmeden tam bir muayenesinin yapılması ve fotoğraflarının da çekilerek dosyaya konmasını isteyin.
Şayet almaktan ve istemlerinizi tutanağa geçirmekten imtina ederse: "kusura bakmayın savcı bey, siz bu soruşturmaya ve soruşturmadaki isnatın ispatına etki edecek bu evrakı soruşturma dosyasına derc etmezseniz ve taleplerimin gereği tam olarak yapılmazsa ben yine de ve zorunlu olarak başsavcılığa suç ihbarında bulunacağım, ayrıca da hem HSYK ya, hem adalet Bakanlığına dosyanın fotokopisi ile bu evrakın bir suretini göndererek şikâyetçi olmak durumunda kalacağım, sizin gibi ben de kamu görevi yapıyorum, ben de sorumluluk altında kalamam, hiç kusura bakmayın" dediğiniz takdirde zaten akan sular durur. Durmazsa da bunları yapmakta kesinlikle tereddüt etmeyin ve dakika dahi geçirmeyiniz. Savcılık aşaması geçildikten sonra işiniz çok zorlaşır, dahası müdafii bulunduğunuz kişiyi de "ben böyle bir şey söylemedim" diye söyletmeleri büyük olasılıktır.
Kolay gelsin