Mesajı Okuyun
Old 17-12-2011, 14:15   #4
Av.Nevra Öksüz

Alıntı:
Yazan Av. İbrahim YİĞİT
...Üstad sözleşme başlığı "emlak alım-satım sözleşmesi". Ancak içeriğine bakıldığında hem satışa konu taşınmazın alım-satım şartları, kapora ve sair hususlar hem de " alıcı ve satıcının kendilerine bu sözleşmeyi sağlayan komisyon şirketine ....-TL komisyon bedeli ödemeyi kabul ve taahhüt ettikleri " şeklinde madde içermektedir... Kaporayı satıcıya vekaleten hareket eden (A) gerçek kişisinin aldığı yönünde imza da ayrıca sözleşme üzerine dercedilmiştir...

Yani bileşik bir akit var; geçersiz bir taşınmaz alım-satım sözleşmesi ve yazılı bir gayrimenkul tellallığı sözleşmesi yapılmış (gibi).

İcra takibi mesnediniz ödenen "pey akçesi". Anlatımınıza göre işbu pey akçesi gayrimenkul tellallığı için değil, "alım-satım sözleşmesi" için verilmiş. Bu durumda husumet yönünden A, vekaleten hareket ettiğine göre (temsil ilişkisinde sorun yok anladığım kadarıyla) A'ya husumet yöneltilemez ve husumeti satıcıya yöneltmeniz gerekecektir. Gayrimenkul tellallığı ile ilintili bir kapora söz konusu olmamakla komisyon şirketine de husumet yöneltilmemesi doğru olur kanaatindeyim.

Alıntı:
Yazan Av.İbrahim YİĞİT
...müvekkil sebepsiz olarak sözleşmeden caymış. Her ne kadar MK. 634, BK. 213 ve Tapu Kanunu 26 gereği sözleşme resmi şekilde yapılmamış olduğunda geçersiz olup, geçersiz sözleşmedeki ceza-i şart da geçersiz ise de, BK. 156/1-3 gereği verilen kaporanın iadesinin talebinin yerindeliği konusunda da şüpheliyim. Çünkü sözleşmede sözleşmenin imzalanmasından sonra alıcı vageçerse kaporanın geri alınamayacağı (BK 156/2) ayrıca bir madde olarak yazılı olup, bu maddenin bir ceza-i şart veya cayma tazminatı olarak değerlendirilmesi halinde davanın reddedilebileceği de aklıma gelmiyor değil.

Koyulaştırdığım bölüm, alım-satım sözleşmesindeki cezai şarttır. Alım-satım sözleşmesi geçersiz olduğu için işbu cezai şart da geçersizdir. Daha açık bir ifadeyle "vazgeçme halinde kaporanın geri alınamayacağı" yönündeki sözleşme hükmü cezai şarttır ve sözleşme geçersiz olduğundan fer'i cezai şart da geçersiz olacak ve bu madde uygulanma imkanını yitirecektir.

Sizin de belirttiğiniz üzere alım-satım sözleşmesi resmi şekle uyularak yapılmamakla geçersiz olduğundan taraflar, sebepsiz zenginleşme hükümleri çerçevesinde aldıklarını iade ile mükelleftirler.

P.S: Sözleşmedeki gayrimenkul tellallığı hususu ayrı bir mevzuudur. Şartları oluşmuşsa komisyon şirketi de müvekkilinizden tellallık ücretini talep edebilir (diye düşünüyorum )

Saygılar...