Mesajı Okuyun
Old 03-12-2011, 18:52   #3
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av. Haydar ERDEM
Değerli meslektaşlarım

Adli yardım kurumundan bir müvekkilim için eşinden boşanma ve 4320 talepli dava açtım. fakat müvekkilim çocukluğundan beri babasından da şiddet gördüğünü ve en son eşiyle beraber babasının da kendisini dövdüğü için babasından tazminat almak istiyor bu konuda ne yapacağımı pek kestiremiyorum. Bu konuda hiç yargıtay kararı falan bulamadım. Ayrıca bu konuda hangi mahkemeninde yetkili olacağına karar veremiyorum Aile mahkemesimi yoksa Asliye hukuk mahkemesimi.

Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Saygılarımla.

Sayın meslektaşım,
1- Müvekkilinizin babasına karşı müessir fiil nedeniyle BK 41'e göre açılacak tazminat davasında görevli mahkeme HMK'daki genel hükümlere göre Asliye Hukuk Mahkemeleridir.
2- Bu davayı açmak ve takip etmek, adli yardım çerçevesinde sizin göreviniz değildir. Müvekkilinizin bu dava için ayrıca Baro'ya başvurup avukat görevlendirilmesini istemesi, sizin açtığınız boşanma davası ve olayların ilgisi nedeni ile bu dava için de sizin görevlendirilmenizi talep etmesi gerekir.

Ayrıca not:
- "Adli yardım kurumu" yoktur, baroların adli yardım komisyon ve servisleri vardır.
- Sorunuzda "görevli mahkemeyi" sormayı amaçladığınız halde "yetkili mahkemeyi" sormuşsunuz.