Mesajı Okuyun
Old 02-12-2011, 15:43   #11
av.ebru

Alıntı:
Yazan Av.Ömer Güntay
Sayın Meslektaşım,

Davanın açıldığı tarihte evlilik en az bir yıl sürmüş olmalıdır ki, TMK.m.166/3'e göre boşanma mümkün olabilsin. Bunu dışında, evliliğin beşinci ayında açılan boşanma davasının 166/1'e göre görülmesi lazım geldiğini, evlilik birliğine ilişkin sarsılmanın delilleriyle tartışılarak karar verilmesi gerekeceğini; bu dava görülürken 1 yılın doldurulmasının da bir önemi olmayacağını düşünüyorum.

Sözün özü: Ya dava açmak için bir yıl beklenmeli veya boşanmaya elverir delillerle (tanık bilhassa) birlikte anlaşmasız boşanma davası açılmalıdır. Davayı anlaşmalı olarak açarsanız, mahkemenin sizden, evlilik birliğinin sarsıldığına dair delillerinizi istemesi olasılığı da vardır.

Yeni kanunun (HMK) öngördüğü usullere göre davanız görülecektir.

Saygılar.

Yanıtınız için teşekkür ederim. Benim açacağım çekişmeli boşanma davasında dilekçeler teadisi aşamasında davalı,davaya cevabında boşanma davasını kabul ettiğini beyan edecek.HMK m.140 gereği yapılacak ön inceleme duruşmasında hakim tarafları sulhe davet edecek ancak sulh sağlanamayacak. Tahkikat aşamasına geçilecek.İlk duruşmada tanıklar dinlenecek ve boşanmaya karar verilecek.Kanun maddesinden ben ön inceleme duruşmasında tanık dinletilemeyeceği sonucunu çıkarttım,neticede ön inceleme duruşmasında hüküm verilemeyecek.Ancak bugün aile mahkemesi hakimine danıştım.Evliliğin 1 yılı doldurmadığı ,tarafların ikisinin de boşanmak istediğini ve tanıklarımızı da dinletmek istediğimizi, Hükmün tahkikat aşamasında mı öninceleme aşamasında mı verileceğini sordum.Bana "tanıklarınızı hazır edersiniz,sorun olmaz,tahkikata gerek yok" dedi ;ancak ben tatmin olmadım!