Mesajı Okuyun
Old 02-12-2011, 12:01   #1
AV.M.BURAK KINACILAR

Önemli 5015 Sy Yasa İle İlgİlİ Olarak

Selamlar sayın meslektaşlarım..
Müvekkil şirket personel taşıma işiyle uğraşmakta olup binden fazla araca sahiptir. Kendi servisleri ve park alanı mevcuttur. Bu park alanında 20 tonluk akaryakıt tankı bulunmaktadır. kendi araçlarının kontrol altına almak ve dışarıdan yakıt almasının önlemek amacıyla dışarıdan faturalı ve yasalara uygun olarak yakıtı alıp kendi tankerlerine boşaltmakta ve hergün tutanakla kendi araçlarına boşaltmaktadır. Geçenlerde yapılan bir operasyonda çevre garajlarda kaçak akaryakıt tespit edilmiş ve müvekkilime ait garajda da bu tanker hakkında tutanak tutulmuş ve ifadeleri alınmıştır..
sorum şunlardır:
5015 sayılı yasaya göre
1-"Madde 1 - Bu Kanunun amacı; yurt içi ve yurt dışı kaynaklardan temin olunan petrolün doğrudan veya işlenerek güvenli ve ekonomik olarak rekabet ortamı içerisinde kullanıcılara sunumuna ilişkin piyasa faaliyetlerinin şeffaf, eşitlikçi ve istikrarlı biçimde sürdürülmesi için yönlendirme, gözetim ve denetim faaliyetlerinin düzenlenmesini sağlamaktır." ticari faaliyeti olmayan ve tamamen faturalı olarak aracı petrol şirketlerinden mazot alarak kendi arabaları için tankerlerine boşaltım yapan şirket bu yasaya göre ceza alırmı ? ayrıca Madde 3 - Petrol ile ilgili;
a) Rafinaj, işleme, madeni yağ üretimi, depolama, iletim, serbest kullanıcı ve ihrakiye faaliyetlerinin yapılması ve bu amaçla tesis kurulması ve/veya işletilmesi,
b) Akaryakıt dağıtımı, taşıması ve bayilik faaliyetlerinin yapılması,
İçin lisans alınması zorunludur. Kurum, geliştireceği ilke ve ölçütler doğrultusunda, iletim ve işleme faaliyetlerinde lisans alma zorunluluğuna muafiyet getirebilir. Lisans vermede taahhüt üzerinden işlem yapılamaz
... düzenlemesinde kendi araçları için toplu yakıt alımı işlemi lisansa tabi olmalı mıdır? çünkü aynı kanunun 19. maddesine göre para cezası öngörülmektedir. bu konuda bilgi sahibi olan meslektaşlarım bilgilerini paylaşırsa sevineceğim saygılar..