Mesajı Okuyun
Old 30-11-2011, 10:32   #3
sura_sura

Alıntı:
Yazan Av.Şenel DELİGÖZ
İşverene karşı alacak davası açmanız gerekmektedir. Ancak, uyuşmazlık eser sözleşmesinden kaynaklanmaktadır. BK'nın 355 ve devamı maddelerinde düzenlenen eser sözleşmesinden kaynaklanan uyuşmazlıklarda işin yapılıp teslim edildiğini ve iş bedeline hak kazanıldığını kanıtlama yükü yükleniciye aittir.Somut olayda; yanlar arasında yazılı bir sözleşme bulunmadığı anlaşılmaktadır. İş sahibi yargılama sırasında akdi ilişkiyi inkar ederse talep edilecek miktara göre akdi ilişkinin varlığını HUMK'nın 288. (yeni 6100 sayılı HMK. 200. maddesi )gereğince yazılı belge ile ispatlamanız gereklidir. Yazılı belge bulunmadığı anlaşıldığına göre karşı tarafa yemin teklif etme hakkınız bulunmaktadır. Yemin icra edilir ise davanız reddedilecektir.

Sayın Av.Şenel DELİGÖZ, tamam alacak davası açıyım, ama kime yöneltmeliyim , işverene mi yoksa arkadaşı olan A'ya http://www.turkhukuksitesi.com/newre...ly&p=519497#mı. İş karşılığında müvekkil fatura kesmemiş. Yani yazılı belge mevcut değil. Ama yapılan iş ortada. İşveren bu işi müvekkilin yaptığını inkar edemez. Sadece ben ödeme yaptım. 6.000,00 Tl A'ya ödedim diyebilir. O zaman da bilirkişi incelemesi yapılarak yapılan işin ücretinin ne kadar olduğu anlaşılır diye düşünüyorum. Bir de ihtar çekeceğim A'ya da mı çeksem kararsızım.