Mesajı Okuyun
Old 29-11-2011, 22:59   #6
av.ebru

Varsayılan benzer sorun...

Merhaba,
benim müvekkilim kayıt dışı çalışıyor,mal alıp arabasıyla pazarlıyor.Dolayısıyla fatura,defter hak getire Devamlı mal sattığı bir müşterisinden 2 adet çek alıyor.Müşteri çekleri imzalıyor,ancak önyüzünü müvekkile doldurtturuyor.(Hep böyle yapagelmişler ve şimdiye kadar bir sorun çıkmamış). Müvekkil bu çekleri ciro yapmadan borçlu olduğu 3.kişiye veriyor. Bu arada bana ifade ettiği şekliyle "çeklerde sorun olduğunu öğrendim ve bankaya ibrazından önce ilkini ödedim 2.sini de tarihi geldiğinde ödeyeceğimi bankaya ibraz etmemesini söyledim,ancak alacaklı bankaya ibraz etmiş ve çek sahte imiş.Sahte olduğunu ben de bilmiyordum.Çeki verdiğim kişinin ifadesi alınmış,çeki benden aldığını söylemiş.Benim ifadem alınmadı,ama polis bana telefonda sen ciro dahi yapmamışsın sana birşey olmaz müsait olunca gel ifadeni ver dedi" şeklinde. Müvekkil çekin sahte olduğunu bilmiyor,çekte cirosu da yok;ancak ön yüzündeki yazılar müvekkilin elinden çıkmış.çeki bankaya ibraz eden kişide çeki müvekkilden alacağa karşılık aldığını söylemiş.Bu durumda savunması ne yönde olmalıdır?Ceza alması ihtimali var mıdır? Şimdiden teşekkür ederim.