Mesajı Okuyun
Old 28-11-2011, 01:11   #22
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan avukat062003
Arkadaşlar hakkında bir disiplin soruşturması bulunan kişi var, hakkında dolandırıcık suçundan hükmün geri bırakılması kararı verilmiş. Verilen hüküm, hükmün geri bırakılması ile bekletilmeye alındı ise disiplin kurulunda da aynı şekilde verilecek olan disiplin cezasınında bekletilmesi gerkmiyormu? Barolar birliği bir alt ceza olan işten çıkarmanın verilmesini savunuyor bunun aksine karar var mı? Çok kısa süresi var, ben aksine karar bulamadım ama bazı kararlar olduğunu da duydum. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Ceza davasında da mağdur olunmuş birde işten uzaklaştırılırsa daha çok kötü olacak. Teşekkür ederim.

Disiplin soruşturması, ceza yargılamasından bağımsız olarak yürür. HAGB kararı verilmesi disiplin soruşturmasının durdurulmasını gerektirmediği gibi disiplin cezası verilmesine de engel değildir.

Unutmayalım ki, sanığın suçluluğu sabit olmadan HAGB kararı verilemez. Bu durumda, disiplin soruşturmasını yürüten makamın bu kararı dikkate alarak uygun disiplin cezası tesis edebilir. Bu duruma göre, disiplin cezası verilmesine mani tek hal sanığın beraat etmesidir.

Netice itibariyle, hiçbir ceza soruşturma ve davası dahi söz konusu olmasa davranış bir disiplin yaptırımına bağlanabilir. Disiplin hukukunun koruduğu yararlar başkadır.

Saygılar.