Mesajı Okuyun
Old 27-11-2011, 16:35   #3
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan sebepsiz zenginleşme
89-1 Gereğince haciz konulabilinir ancak 89-2 ve 89-3 müzekkerelerini de gönderin hatta yerinizde olsam direk hakediş alacağını şu icra dairesininin şu dosyasına yatırmadığınız taktirde İcra İflas Kanuna göre ceza verileceği ihtaratını yazarak normal müzekkere gönderin ve Toki yetkilileri ile irtibata geçerek hak ediş zamanının öğrenin

Üstadım soruyu yanlış anladığınızı düşünüyorum. Soru; müvekkil A'nın alacağını temin için, TOKİ'nin C'ye ihale ettiği işte, C'nin taşeronu olarak çalıştırdığı B'nin borcu sebebiyle, C'nin TOKİ'den almakta olduğu hakediş üzerine haciz konulmak sureti ile, B'nin alacağı hak edişe, TOKİ nezdinde haciz koymanın mümkün olup olmadığıdır diye anlıyorum.

Cevap hayır. Zira TOKİ ile B şirketi arasında herhangi bir ilişki bulunmamaktadır. Bu nedenle C'nin B'ye ödeyeceği hakediş alacağı için TOKİ'den talepte bulunamazsınız. B'nin alacağının haczi için ancak C'ye birinci haciz ihbarnamesi veya haciz müzekkeresi gönderebilirsiniz ki, zaten siz bunu yapmışsınız. B'nin C'nin taşeronu olduğunu bildiğinize göre, itiraz halinde, itirazın içeriğine göre İİK 89/4. maddeki cezai ve hukuki yaptırımı kullanmakta muhtarsınız. Saygılarımla.