Mesajı Okuyun
Old 26-11-2011, 12:41   #8
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan ATARAS
Sayın Meslektaşım, öncelikle teşekkür ederim... Henüz duruşmaya çıkılmadı. Duruşmaya asillerde çıkacak. Sadece duruşmada bir aksilik olmaması için şimdiden yapabileceklerimiz konusunda fikir edinmek istemiştim. 166/3. maddede tarafların birlikte başvurusu kabul edilmiş. Birlikte başvuran, birlikte boşanma talep eden kişiler, bu anlamda davacı değiller mi? Kanun burada özel bir düzenleme getirmiş diye düşünüyorum. Kanunun bu açık hükmü karşısında, Mahkemenin şekle bu kadar takılmaması gerektiğini düşünüyorum. Kanun, eşlerin birlikte başvurması halinde... dediğine göre, birlikte başvuranların birini davacı birisini davalı göstermek zorunlu olmasa gerek- diye düşünüyorum... İyi çalışmalar..

Birlikte başvurabilirler veya birinin başvurusunu diğer eş duruşmada dahi gelip kabul imza edebilir. Ancak ikisi de davacı olamaz.
Anlaşma hasıl olmaz da boşanma çekişmeli hale gelirse nolacak? Bu ihtimal çok görülür boşanma davalarında üstelik.
Ben eşlerden ikisinin de davacı olarak başvurması konusunda ısrarkar olunmasının maslahata uygun olmadığını ve kesinlikle kabul edilmeyeceğini düşünüyorum.
Saygılar.