Mesajı Okuyun
Old 18-11-2011, 19:23   #1
Av.Bilal Barutcu

Varsayılan Maaş haczinde 1.sıraki haczin 2.sıradaki haczi sürüncemede bırakması

Merhaba
Kambiyo senedine dayanarak açmış olduğum icra takibinde borçlunun çalışmakta olduğu iş yerine göndermiş olduğum maaş haczi yasısına ilgili şirket vekilinin vermiş olduğu cevapta; haczimizden önce başka bir icra müdürlüğünün dosyasınında haczi olduğunu bu haczin nekadar süreceği hususunda bilgi verilerek haczimizin ikinci sıraya alındığını şu tarihten itibaren bizim haczimizin uygulanmaya başlandığı ileri sürülmüştür.Yapmış olduğum araştırma neticesinde böyle bir icra dosyasının olduğu ve borçlunun bu dosyada maaş haczinin yasal 1/4 oranından yukarısında bir rakamda maaşından kesilmesine muvafakat ettiği görülmektedir.Bu sebepten bu zamana kadar mevcut dosyada kesintilerin biterek haczimize sıra gelmesini bekledik.Ancak en son yapmış olduğum araştırmada maaş haczinin birinci sırada olduğu belirtilen icra dosyasına aradan 10 ay gibi bir süre geçmesine rağmen herhangibi bir kesintinin yapılmadığını gördüm.Dolayısıyla haczimiz 2.sırada öylece durmaktadır.Böyle bir durumda ikinci sırada bekleyen alacaklının hakkının muvazaa olmasa bile sürüncemede bırakıldığını düşünüyorum.İcra dairesinde ilgili işyerine gerekli ihtaratın gönderilmesi hususunda talep açtım.Haczimizin birinci sıraya alınması için mercie yapacağım başvurunun akıbeti hususunda daha önce emsal olayla karşılaşan arkadaşlar varsa tecrübelerini paylaşırlarsa sevinirim.