Mesajı Okuyun
Old 09-11-2011, 18:36   #23
Av.Evren Akçay

Öncelikle Sayın İlhan ERDEN'in görüşüne hemen hemen katılmakla birlikte şunları eklemek istiyorum. Kişilerin haklarını tam olarak kullanamamaları sonucunda zarar yoksa burada yine Görevi Kötüye Kullanma suçu oluşmayacağını düşünüyorum. Zira; Görevi Kötüye Kullanma suçu ile ilgili hatırı sayılır şekilde araştırma yapan ve bu konuda sinerji, kazancı içtihat bankalarındaki birçok yargıtay kararını da dikkatle okumuş biri olarak şahsi mağduriyetin olmadığı yerde görevi kötüye kullanma suçunun oluşacağı kanaatinde değilim. Yargıtay kararlarında somut zararın üzerinde özellikle durulmuş. Hatta bazı kararlarda mevzuata aykırı hareket edilmesine rağmen zararın olmadığı durumlarda suçun oluşmayacağı belirtilmiş. Meydana gelen mağduriyetin tespitinin bile çok zor olduğu bir durum var burada. Kişinin Zarar görme ihtimaline göre görevi kötüye kullanma iddiasıyla suç duyurusunda bulunulması durumunda sonuç elde edilemeyeceğini düşünüyorum. Kamu kurumlarınca yapılan birçok eylem sonucu mağdur olma durumu ortaya çıkabilmektedir. Örneğin Kamulaştırmasız el atma durumlarında kamu idarelerince kişilerin taşınmazları kullanılmakta ve bu durumda taşınmaz sahibi kişiler çoğu zaman mağdur olmaktadır. TCK 154. madde de hakkı olmayan yere tecavüz suçu düzenlenmiştir. Ancak bundan dolayı ceza almış bir tane kamu görevlisi söz konusu değildir( Hiçbir içtihat programında görmedim). Mağduriyet var ama ceza yok. tam tersi Bilgi edinme kanunu 29. maddesine göre;" Bilgi edinme Kanununun uygulanmasında ihmâli, kusuru veya kastı bulunan memurlar ve diğer kamu görevlileri hakkında, işledikleri fiillerin genel hükümler çerçevesinde ceza kovuşturması gerektirmesi hususu saklı kalmak kaydıyla, tâbi oldukları mevzuatta yer alan disiplin cezaları uygulanır." Zarar dan veya mağduriyetten hiç bahsetmiyor. Siz bilgi edinme kapsamında başvuruda bulunduktan sonra size süresinde cevap verilmezse ilgililer hakkında soruşturma açılmasını talep edebiliyorsunuz. Çelişkili iki örnek. Birinde mağduriyet var ama ötekinde mağduriyetten hiç bahsedilmemiş. Süresinde cevap vermemek bile suçun oluşmasına sebep. Türk ceza yargılamasında görevi kötüye kullanma suçu bakımından mağduriyet kavramının bu manada dar kapsamlı ele alındığını ve yeterince incelenmediğini düşünüyorum.