Mesajı Okuyun
Old 28-10-2011, 12:12   #13
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. Caner Arıcı
Dava dilekçesinde anlaşmalı boşanmaya ilişkin hiçbir sebep; mesela "anlaşmazlık, geçimsizlik, kavga, fikri uyuşmazlık...vs..." gibi tek kelime ile bile olsa hiçbir neden (olay) belirtilmemiş mi?

Olay bu şekilde ise kanımca cevap değişecektir..

Ortada boşanmaya ilişkin bir protokol olmadığına, ve böylece taraflar arasında anlaşmalı boşanmaya ilişkin bir irade hiçbir zaman olmadığına göre; davacının boşanmaya ilişkin gerekçelerini "ıslah yolu ile" ileri sürmesi gerekmelidir diye düşünüyorum!..

Esasında bu durumda, davalı davanın genişletilmesine muvafakat etmediğini bildirir ve davacı da ıslah yolu ile davaya ilişkin vakıaları bildirmezse; usulüne uygun dava dileçesi bulunmadığından davanın usulden reddi dahi gündeme gelebilir kanısındayım!..

"Anlaşmalı boşanma" dava dilekçesinde geçimsizliğe ilişkin bir olay belirtilmesine gerek yoktur.

Anlaşmalı boşanma davası olarak açılmış bir davada taraflar herhangi bir konuda anlaşamazsa, dava "çekişmeli" olarak görülmelidir. Bu konuda THS'ye karar aktardığımı anımsıyorum.

Bu nedenlerle, (Eğer doğru anladıysam)"ıslah yapılmalı" şeklindeki görüşünüze katılmıyorum.