Mesajı Okuyun
Old 25-10-2011, 21:40   #1
tosbaa

Önemli Tüketici-Görevsizlik Kararına İtiraz

Arkadaşlar Merhaba,

Müvekkile ait araca yanlış yakıt konulması sebebiyle araç arızalanıyor ve büyük hasar oluşuyor. Ayıplı hizmetten kaynaklı olarak zarar tazmini için yakıtın alındığı benzin istasyonuna karşı Tüketici Mahkemesinde dava açtım.

Müvekkil, aracı yıllarca şahsi amaçla kullanıyor ve dava konusu olay tarihinde de araç hususi. Ancak olaydan yaklaşık birkaç ay sonra aracı ticariye çeviriyor. Mahkeme, olay tarihinde hususi araç olduğunu bilmesine rağmen, şuanda ticari amaçla kullanılmasına takıldı. Ben de Trafik Tescilden aldığım ve aracın hangi tarihte ticariye çevrildiğini, öncesinde özel bir plakayla hususi araç olarak kayıtlı olduğunu ispatlayan tüm belgeleri sundum. Bu belgelere göre de, yakıtın alındığı ve arızanın oluştuğu tarihte araç hususi. Hatta o tarihte müvekkilin aracının (renginden, plakasından, vs.) şahsi kullanımda olduğunun istasyona ait kamera kayıtlarında da belli olduğunu söyledim. Ama Mahkeme görevsizlik kararını verdi.

Ben, dosyayı Ticaret Mahkemesine götürmek değil, yanlış olduğunu düşündüğüm görevsizlik kararına itiraz etmeyi düşünüyorum ama Yargıtay kararına ve birkaç meslektaş görüşüne ihtiyacım var Yardımcı olursanız sevinirim.