Mesajı Okuyun
Old 25-10-2011, 19:22   #1
advokat34

Varsayılan Kepçe Kulak olan Muvazzaf Astsubaylık Sınavına hak kazanamıyor!!!

Herkese merhaba.
Bir arkadaşımız, muvazzaf astsubaylık sınavı için, mülakat sırasında gerekli sağlık muayenesi adı altında (hiç bir muayene tabi tutulmadığı, sadece gözlem sonucu ve tek doktor tarafından), KEPÇE KULAK olduğu gerekçesiyle müraacatı rededilmiştir. İşin tuhaf tarafı bu arkadaş kepçe kulak falan değil. Arkadaşımızın itirazı üzerine askeri hastaneye gönderiliyor ve orada da hiç bir tıbbi işleme tabi tutulmadan, yine tek doktor tarafından, "kepçe kulakmışsın demekki" diyerek işlemi evrak üzerinden redediliyor.
Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliğini inceledim ve bu tür bir gerekçe ile sınav hakkının elinden alınması bana yasal gelmedi. Yine, Muvazzaf Astsubay Temini Başvuru Klavuzuna baktım bu konuda ilgili bir şey yoktu.
Arkadaşımız işlemin iptali için dava açmak istiyor. Sorum ise;
- Genel Kurmay Başkanlığı Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından rededilen işlem için açılacak davada görevli mahkeme hangisidir?
- Böyle bir gerekçe ile şahsın sınav hakkının elinden alınması yasal mıdır?
- Bu konuda neler yapılabilir, nereye başvurulmalıdır, izlenmesi gerekli usul hakkında deneyimi olan meslektaşlarımızın yardımlarını bekliyoruz. Şimdiden teşekkür ederiz.