Mesajı Okuyun
Old 22-10-2011, 17:00   #1
Av.ERDEMİREL

Varsayılan Dava konusuz kalırmı?

Sayın meslektaşlar, mülk sahibi tarafından kiracı müvekkil hakkında tahliye davası açılıyor ve müvekkilin yokluğunda dava görülüyor ve mahkemece taşınmazın tahliyesine karar veriliyor.Müvekkil, tahliye kararından ancak icra kanalı ile tahliyeye geldiklerinde haberi oluyor ve taşınmazdan icra yoluyla tahliye ediliyor.Tahliyeden sonra hemen mahkemece verilen tahliye kararını temyiz ediyor ve ilgili karar usulsüz tebligattan bozularak yerel mahkemeye geri gönderiliyor.Mahkeme bozmaya uyarak yargılamaya devam etti.Dava konusu, temerrüt nedeni ile tahliye.Biz temerrüt için gönderilen ihtarnamenin de usulsüz tebliğ edildiğini ve bu nedenle hukuki sonuç doğurmayacağını iddia ettik.Bilirkişide ihtarnamenin usulsüz tebliğ edildiğini ve tahliye şartının gerçekleşmediğini yazıyor ancak, raporda devamla taşınmazın tahliye edilmiş olması nedeni ile davanın konusuz kaldığından bahsediliyor.Müvekkil taşınmazı rızaen boşaltmadığı ve icra yolu ile boşaltılmasından dolayı davanın konusu kaldığı düzşünülemez bence.Anca mahkeme temerrüt ihtarnamesinin usulsüz tebliğinden dolayı tahliye şartının gerçekleşmemesinden ötürü davanın reddine, kiracılık ilişkisi devam ettiği için taşınmazın müvekkile teslime karar vermesi gerekir diye düşünüyorum.Bu konuda bilgisive elinde yargıtay kararı olan arkadaşlardan yardım bekliyorum, şimdiden teşekkürler....