Mesajı Okuyun
Old 22-10-2011, 14:16   #1
Av. Musa TAÇYILDIZ

Varsayılan Feragat Halinde Yargılama Giderleri Ve Vekalet Ücreti

Merhabalar. Müvekkil kendi arabasıyla bir yayaya çarpıyor ve yararlanmasına sebep oluyor. Bir süre sonra hem ceza hem de tazminat davası açılıyor. Bunun üzerine müvekkil karşı tarafa bir miktar para vererek davadan feragat etmesini istiyor. Feragat dilekçesi aynen şöyle "yukarıda numarası yazıluı davada doğmuş ve doğacak tüm maddi ve manevi zararlarım karşılanmış ve bu şekilde davacı ile sulh olmamdan dolayı davacı aleyhine açmış olduğum davamdan tüm sonuçları ile birlikte vazgeçiyorum ( davamdan feragat ediyorum)." Bu dilekçe ilk duruşmadan önce mahkemeye sunuluyor ancak karşı taraf vekil duruşmada; Müvekkil davadan feragat etmiştir. yargılama gideri ve vekalet ücreti talep ediyoruz diyor. Mahkemede bunun üzerine Yargılama gideri ve vekalet ücreti kabul ve red oranına göre verilşeceğinden davacının davasını ispat etmeesinden sonra hükmedileceği görülmekle... diye bir arar karar veriyor.

Şaşırdım kaldım. Feragatin sonuçları yargılama gideri ve vekalet ücretinin davacı tarafta bıraskılması değil mi? Yoksa benim atladığım bir yer mi var?