Mesajı Okuyun
Old 19-10-2011, 20:33   #4
Adli Tip

Alıntı:
Yazan Av. İbrahim YİĞİT
Benim kişisel görüşüme göre ise, alt işverenin alt işvereni muvazaasız olabilir. Müteahhit firma tarafından yapılmakta olan bir binanın güvenlik sistemlerinin kurulması işini bir alt işverene verilmesi, bu alt işverenin de güvenlik ile ilgili eletrik tesisatının döşenmesi için başka bir işveren ile anlaşma yapmasında bir muvazaa görmüyorum. Ne var ki alt işverenin alt işvereninin işçilerinin hak ve alacaklarının muhatabı ilk işveren (müteahhit firma) olamaz. Çünkü eletrik tesisatının döşenmesi işini yapacak firmanın çalışanları ile müteaahhit firma arasında kanundan kaynaklanan (4857 sy.y. 2. madde) veya sözleşmesel bir ilişki bulunmamasıdır.

Üstat,

Biliyorum, verdiğiniz sadece bir örnek ama... Ben genelleyemedim.

Çünkü verilen örnekte anahtar teslim bir iş verilmesi söz konusu. Süreklilik arz eden bir durum yok.

Belki asıl soruda da, birden fazla işveren değil, birden fazla ihale makamı söz konusudur. Bilemiyorum.

Benim ifade etmek istediğim husus şu:

Bir içecek firması depozitolu şişelerin, işyerinde dezenfekte edilmesi işini bir başka işverene verdi diyelim. O işveren de bu işi bir başka işverene -bence- veremez.

Benim verdiğim örnek ne kadar genellenebilir, onu da bilemiyorum.
Benim aklıma gelmeyen, geniş kapsamlı örnekler de elbette olabilir.