Mesajı Okuyun
Old 15-10-2011, 14:53   #1
ATARAS

Varsayılan Nüfus Kaydının Düzeltilmesi-Çocuğa İsim Koyma Hakkı

Değerli Meslektaşlarım,
Müvekkil ile eşi arasında boşanma davası devam ediyor. Mahkeme boşanmaya karar verdi ancak temyiz aşamasında. Dava devam ederken müvekkil doğum yapıyor. Başka şehirde oturan kocası, bulunduğu şehir nüfus müdürlüğüne giderek ÇOCUĞUN ADINI KENDİSİ BEYAN EDİYOR. Çocuk müvekkilin bulunduğu şehirde ve hastanede doğmasına rağmen, başka şehirde ve evde doğduğunu beyan ediyor. Nüfusa tescil ettiriyor... Bunu öğrenen müvekkil, Savcılığa şikayette bulunuyor. Asliye Ceza Mahk. Nüfus kanununa aykırılıktan (gerçek dışı beyanda bulunmak) suçlu buluyor, sonra HAGB kararı veriyor. Bunun üzerine müvekkil, BULUNDUĞU ŞEHİR ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDE; nüfus kaydındaki yanlış doğum yerinin düzeltilmesi ve TMK 339/5 maddesine göre çocuğun adının değiştirilmesi davası açıyor.Davada, nüfus idaresini ve babayı davalı olarak gösteriyor. .. Evlilik devam ettiği sürece velayet ana-baba tarafından birlikte kullanılacağı için -doğum yeri düzeltme davasının-birlikte açılması gerektiğini düşünüyorum. Ancak babayla beraber hareket etmeleri mümkün değil. Öte yandan, TMK 339/5 maddesine göre anneninde ad koymada söz sahibi olması gerekir. Babanın böyle bir davaya icazet vermesi de mümkün değil. Bu durumda babanın davalı gösterilmesi mümkün mü? Yargıtay, babanın da taraf olmasını arıyor ancak davacı taraf mı davalı taraf mı anlayamadık. Davacı olması fiilen mümkün değil. Çünkü anneyle kavgalı. Bu durumda, babanın davalı gösterilmesi sıkıntı yaratır mı? Doğum yerinin düzeltilmesi için, kesinleşmiş ceza mahkemesi kararının Nüfusa bildirilmesi, Nüfus Müdürlüğünün de Savcılıktan dava açılmasını istemesi gerektiğini, düşünüyorum.. Davanın bu şekilde ıslah edilerek talebin sadece isim düzeltilmesi (babanın koyduğu adın yanına annenin istediği adın eklenmesi talebi ) şeklinde daraltılması gerektiğini düşünüyorum.. Konuyla ilgili görüşü olan meslektaşlarımın paylaşmasını diliyorum. İyi çalışmalar.